Ανατροπή και τριάρα

Καρδιοκτύπησε η ΑΕΛάρα μας αλλά κατάφερε να φτάσει στο τρίποντο πετυχαίνοντας το διπλό μέσα στο Μακάρειο απέναντι στην ΠΑΕΕΚ.  Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ μολις στο 1′ αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε τα εις βάρος της δεδομένα παίρνοντας μια σημαντική νίκη με 1-3.

Αναλυτικά:

Με το καλημέρα στον αγώνα και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η ΠΑΕΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Γιάνσεν.

Στη συνέχεια του αγώνα, η ομάδα μας κράτησε μπάλα προσπάθησε μα ισοφαρίσει με την αντίπαλη ομάδα να αμύνεται μαζικά.

Ο Παπαφώτης σημάδεψε το δοκάρι στο 19′.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τσέποβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ, έχασε μεγάλη ευκαιρία ξα ισοφαρίσει πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Κέρκεζ ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή αλλάζοντας και το σύστημα σε 3-5-2.

Η πολυπόθητη ισοφάριση ήρθε από τα πόδια του Μάζουρεκ μετα από εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής στο 66′.

Ο Μαίντεβατς μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό έγραψε το 1-2, υπέροχο γκολ για την ανατροπή.  Η φάση ξεκίνησε με κλέψιμο από το κέντρο και τον Μάζουρεκ να βρίσκει Τσεποβιτς, εδωσε στον Μαίντεβατς που πλάσαρε εύστοχα.

Στο 86′ είχε δοκάρι με τον Νεοφύτου η ΠΑΕΕΚ.

Στο 90+2 ο Μαίντεβατς με δεύτερο προσωπικό γκολ και ωραία ασσιστ του Σάντος έκανε το τελικό 1-3.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Σωτηρίου, Σάντος, Μαζάν (58′ Ρέινολτς), Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης (46′ Έουλερ), Ριερά (46′ Μεντογιεβιτς), Πελέ (66′ Τσάβες), Τόρρες (46′ Μάζουρεκ), Τσέποβιτς.

Κάρτες: Γιάνσεν, Καπαρτής, Νεοφύτου, Χαραλάμπους / Μεντογιεβιτς, Σωτηρίου