Ο Ντανίλο είχε την λύση (0-1 την αεκ)

Σε μια ακόμα νίκη απέναντι στην ΑΕΚ προχώρησε η ομάδα μας στο “ΑΕΚ Αρένα”, σκαρφαλώντοντας (περιμένοντας την ομόνοια) στην κορυφή. Η ομάδα μας εκμεταλλεύτηκε και τις απώλειες που είχε ο απόλλωνας και έτσι είμαστε στο +2. Στα περι αγώνα, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχε πάντα την κατοχή υπερ της και είχε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες από τον αντίπαλο. Η πιο μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ ήταν το δοκάρι, το οποίο ήταν σύμμαχος του Βοζίνια. Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν αρκετά καλή και κλειστή, μη επιτρέποντας στην ομάδα μας να κάνουν το κάτι παραπάνω, ωστόσο ο Ντανίλο είχε την λύση και χάρισε τη νίκη στην ομάδα μας.

A’ Ημίχρονο

Στα πρώτα 20 λεπτά η ομάδα μας ήταν κυριάρχη και κρατούσε την μπάλα, ανταλλάζοντας σωστές πάσες και μπαλιές, όμως λίγο μετά το 20λεπτο η ΑΕΚ ισοζύγισε το παιχνίδι και προσπάθησε να βγει μπροστά με προϋποθέσεις. Από το 30′ και μετά, η ομάδα μας ξαναπήρε τα ήνια του αγώνα και έγινε πιο επικίνδυνη.

H πρώτη φάση του αγώνα ήταν για την ομάδα μας στο 3′, όταν ο Μαέ δοκίμασε ένα φιλόδοξο σουτ από πολύ πλάγια όμως η μπάλα κατέληξε έξω. Στο 14′ μετά από εκτέλεση κορνερ του Αβράαμ, ο Τεϊσέϊρα έπιασε ξυστά την κεφαλιά η οποία κατέληξε έξω. Στο 28ο λεπτό ο Αντωνίου έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα στην αντίπαλη περιοχή όμως ο Φερνάντεθ πρόλαβε προ του Ντανίλο. Πέντε λεπτά αργότερα Ντανίλο και Μαέ άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον τελευταίο μετά από ωραία ενέργεια να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήξει μόλις έξω. Η ΑΕΛ συνέχισε την πίεση και στο 43′ ο Μηνάς εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Μολ στην κλειστή του γωνία απομάκρυνε σε κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο

Η ομάδα μας ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ αμυνόταν καλά και δεν επέτρεπε στην ΑΕΛ να κάνει το παιχνίδι της στο επιθετικό κομμάτι. Στο 60′ ο Αντωνίου έπιασε σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε στον Φερνάντεθ και έφυγε κορνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Τορες έκανε την επέλαση από τα αριστερά, έπιασε ενα φαλτσαριστό σουτ το οποίο έφυγε πάνω από την εστία. Η ΑΕΚ απάντησε στο 65′ με το σουτ το Μικελ να βρίσκει ευτυχώς στο δοκάρι. Στο 67′ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ η ομάδα μας, με το συρτό σουτ του Ντανίλο να περνά μόλις δίπλα από το δοκάρι. Στο 84′ ο Μηνάς Αντωνίου κράτησε μπάλα μέσα στην περιοχή, έδωσε έξω στον Ντανίλο και αυτός με συρτό σουτ έγραψε το 0-1 για την ομάδα μας.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Αντωνίου, Μεντόγεβιτς, Τεϊσέιρα, Σάντος, Τόρες, Ζντραφκόφσκι, Α. Αβραάμ (46′ Έουλλερ), Ντανίλο (90′ Πσισιέ), Ριέρα, Μαέ (90+2′ Μπάμπιτς).

Κίτρινες: Σπιρόφσκι / Ζντραφκόφσκι, Ντανίλο