Τριάρα και υποβιβασμός για τον αντίπαλο

Η ΑΕΛ έφυγε με το «διπλό» από το Μακάρειο κερδίζοντας την ΠΑΕΕΚ με 3-0. Για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη σκόραραν οι Νικολεττίδης (30’) και Μαρόσα (75’, 82’). Μετά και τη σημερινή ήττα η ΠΑΕΕΚ υποβιβάζεται και μαθηματικά στη Β’ Κατηγορία.

Α’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτα στον αγώνα. Πρώτη απείλησε η ΑΕΛ στο 4’ με τον Έουλερ, ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπάμπιτς έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Κεραυνός έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια. Στα επόμενα λεπτά, η ΠΑΕΕΚ έβαλε αρκετή πίεση στη λεμεσιανή ομάδα και έψαξε το γκολ. Παρ’ όλα αυτά δυσκολεύτηκε να βρει τη ξεκάθαρη φάση καθώς η ΑΕΛ ήταν αρκετά συμπαγής και έκλεινε τους χώρους. Στο 30’, στην πρώτη της τελική στον αγώνα, η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον Νικολεττίδη. Ο νεαρός με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τσέποβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 34’, ο 19χρονος έχασε πολύ καλή ευκαιρία να πετύχει και δέυτερο γκολ καθώς από πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 37’, ο Ντίας επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κεραυνού.

Β’ Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη φάση στην επανάληψη με τον Μπάμπιτς στο 50’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, ο Κροάτης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες αλλά το σουτ έφυγε πολύ ψηλά. Στο 61’ ήταν σειρά του Βαρέλα να απειλήσει. Ο Ουρουγουανός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν αρκετά αδύναμο και άστοχο. Στο 75’ η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει με τον Μαρόσα και να σκοτώσει το παιχνίδι. Ο επιθετικός της  ομάδας μας με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Παναγιώτου. Επτά λεπτά αργότερα, ο Σλοβένος πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Μπαλντέ μετά από ωραία ενέργεια έδωσε την μπάλα στον Μαζάν και ο τελευταίος σέρβιρε στον Μαρόσα ο οποίος δεν μπορούσε να αστοχήσει από εκείνη την απόσταση.

Αρχική ενδεκάδα: Κεραυνός, Φραντζής, Μεντόγιεβιτς (66′ Ριστέφσκι), Νταβόρ, Τσέποβιτς (78′ Μπαλντέ), Έουλερ (66′ Ανδρέου), Ριέρα (58′ Τόρες), Παπαφώτης, Μαζάν, Σωτηρίου, Νικολεττίδης (58′ Μαρόσα)

Κίτρινες κάρτες: – / 38′ Έουλερ