Απογοητευτικό βράδυ / Ήττα 0-1 από Απόλλωνα

Την ήττα δέχθηκε η ομάδα μας με 0-1 από τον Απόλλωνα, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Λίγο η ατυχία, λίγο η απειρία ορισμένων ποδοσφαιριστών χάρισαν τη νίκη σε μια ομάδα που δεν την άξιζε.  Μετά την κόκκινη ο Κέρκεζ επέλεξε να παίξει αμυντικά μέχρι που δεχθήκαμε το γκολ. Μετά από τρεις αγώνες, η ομάδα μας μετρά μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Το πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος με την ομάδα μας να έχει πιο παθητικό ρόλο στα πρώτα λεπτά.  Στη συνέχεια κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έφτιαξε ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Πελέ στο 35′.  Έπειτα, ένα λάθος στην άμυνα άφησε την ομάδα μας με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο διαιτητής εξάντλησε όλη του την αυστηρότητα στον Κεραυνό.  Ο Κέρκεζ άφησε εκτός τον Τσέποβιτς και πέρασε αναγκαστικά μέσα στον Βοζίνια.

Η επανάληψη ήταν αρκετά δύσκολη για την ΑΕΛ μας, που δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάτι αρκέστηκε στο να αμύνεται κυρίως. Αφού δέχθηκε το γκολ στο 53′ ο Κέρκεζ προσπάθησε να σπρώξει την ομάδα πιο ψηλά με τις αλλαγές που έκανε.  Φτιάχτηκαν κάποιες προυποθέσεις όμως δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι.  Αναρωτιόμαστε αν δεν κλεινόταν στο καβούκι της τόσο νωρίς η ομάδα πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα.

Αναλυτικά:

Α΄Ημίχρονο

Τα πρώτα δέκα λεπτά πέρασαν με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να πιέσει ψηλά την ομάδα μας. Στο 11′ όμως η ΑΕΛ ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία, με τον Τόρες να εκτελεί απευθείας από τα πλάγια όμως ο Δημητρίου δεν αιφνιδιάστηκε και μάζεψε τη μπάλα πρό της γραμμής. Ο Απόλλωνας απάντησε στο 17ο με μεγάλη διπλή ευκαιρία, αποκρούοντας εξ’επαφής το πλασέ του Νταμπό ενώ στην συνέχεια το σουτ του Λιάνκα ανεκόπηκε από τον Ριστέφσκι. Στο 30′ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Τσέποβιτς να περνά λίγο έξω από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Τεράστια ευκαιρία είχε η ΑΕΛ  μας στο 35ο λεπτό, μετά από μακρινό φάουλ του Πελέ να τραντάζει το δοκάρι.

Στο 41′ ο Κεραυνός βγήκε εκτός περιοχής μετά από λάθη στην άμυνα, έκανε το φάουλ πάνω στον Νταμπό και δέχτηκε τη κόκκινη κάρτα.

Β’ ημίχρονο

Οκτώ μόλις λεπτά από την έναρξη του Β’ ημιχρόνου, ο Απόλλωνας σκόραρε με τον Ίλιεβ παίρνοντας κεφάλι στο σκόρ.

Στο 80′ απείλησε η ομάδα μας χωρίς να τα καταφέρει επιτυχώς, με τον Μάιντεβατς να μην μπορεί να κλέψει και τον Κατελάρη να διώχνει κόρνερ.

Στο 85′ το δοκάρι ήταν και πάλι σύμμαχος της αντιπαλης ομάδας, αφού ο Έουλερ εκτέλεσε μαεστρικά το φάουλ που κερδήθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής.  Προγήθηκε έλεγχος από το VAR διότι ο Τσάβες ήταν μισός μέσα μισός έξω τη στιγμή της παράβασης.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σάντος έβγαλε μακρινή μπαλιά από δεξιά, ο Τσάβες έπιασε καλή κεφαλιά αλλά η μπάλα αποκρούστηκε.

Αρχική ενδεκάδα:  Κεραυνός, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Τόρρες (71′ Τσάβες), Νταβόρ (55′ Σωτηρίου), Μεντόγεβιτς, Πελέ (58′ Έουλερ), Ριέρα (71′ Μαίντεβατς), Τσέποβιτς (44′ Βοζίνια).

Κίτρινες: Ριστέφσκι, Τεσέιρα, Σάντος/ Χαμάς, Φιλιώτης, Κατελάρης

Κόκκινη: Κεραυνός

*Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε για την προσφορά του στον αθλητισμό ο Κυριάκος Ιωάννου από τον Αντρέα Σοφοκλέους και την επίσημη ΑΕΛ ενώ πλακέτα εκ μέρους του ΣΥ.Φ.ΑΕΛ έδωσε ο Μηνάς Αντωνίου.