Επιπόλαιη και ασταθής έχασε από τον κατώτερο Απόλλωνα

Την ήττα δέχθηκε η ομάδα μας από τον Απόλλωνα με 1-2 στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος.  Ενώ η ομάδα μας υπήρξε μέτρια, χωρίς φαντασία, δημιουργία και μένοντας για άλλο ένα παιχνίδι πίσω από τον καλό της εαυτό, ο Απόλλωνας αρκέστηκε στο να αμύνεται με όλους του τους ποδοσφαιριστές το μεγαλύτερο διάστημα και να βγαίνει μπροστά με αντεπιθέσεις σκοράροντας ένα αυστηρό πέναλτι και ένα δώρο του Βοζίνια.

Στον πιο σημαντικό αγώνα της χρονιάς η ομάδα μας δεν ήταν αντάξια των περιστάσεων δυστυχώς με αποτέλεσμα να πέφτει στην τρίτη θέση με 68 βαθμούς.

Μέχρι το 20′ ο αγώνας ήταν πολύ ισορροπημένος, καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό.  Όλα αυτά μέχρι την στιγμή που ο Απόλλωνας σκόραρε, το παιχνίδι άλλαξε με την ομάδα μας να αντιδρά και να φτιάχνει 2-3 καλές ευκαιρίες για γκολ χωρίς επιτυχία.  Υστέρησε από πλευράς δημιουργίας με τους Ριέρα και Τόρρες να μένουν πίσω από απόδοση.

Η ομάδα μας μπήκε πιο αποφασιστικά στο γήπεδο στην επανάληψη, με τον Απόλλωνα να δίνει χώρους με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε μονίμως στο δικό τους μισό έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να είμαστε ιδιαίτερα απειλητικοί ή δημιουργικοί.  Δυστυχώς ο Βοζίνια, εκεί που η ομάδα πίεζε έκανε ένα τραγικό, αδικαιολόγητο λάθος δίνοντας τους την ευκαιρία να κάνουν το 0-2 και στην ουσία τελειώνοντας το παιχνίδι εκεί.

Πιο αναλυτικά:

Μόλις το δεύτερο λεπτό, ο Μηνάς Αντωνίου δεν πάτησε καλά σε μια κίνηση του δείχνοντας να μη μπορεί να συνεχίσει με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Κυριάκου λίγα λεπτά αργότερα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι έγινε από πλευράς του Απόλλωνα με μια κεφαλιά του Γκεριέ στο 21′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα.  Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντανίλο πήρε μπάλα στην περιοχή έστρωσε στον Τόρες αλλά το τελείωμα του δεν ήταν όπως θα ήθελε.

Στο ημίωρο ο Απόλλωνας έκανε το 0-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντικινί.  Ο ισπανός διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα μετά από μαρκάρισμα του Πέδρο από τον Χαρ. Κυριάκου.

Ο Μαέ στο 33′ είχε την μπάλα μέσα στην μεγάλη επανορθωτική του Απόλλωνα, πλάσαρε σε αντίπαλα σώματα έφτασε στον Ριέρα που σούταρε έξω.  Ο Τόρρες ήταν μόνος, ανενόχλητος όμως ο επιθετικός της ομάδας μας επέλεξε να τελειώσει μόνος τη φάση.

Στο 39′ ο Ριέρα έβαλε την προβολή εξ’ επαφής απόκρουσε ο Γιοβάνοβιτς αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι. Ήταν το πέμπτο του λάθος του συγκεκριμένου επόπτη.

Με το καλημέρα της επανάληψης ο Ριέρα άνοιξε την μπάλα στον κεντρικό διάδρομο αρκετά με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο αντίπαλος αμυντικός, ένα λεπτό αργότερα ο Τόρρες ανενόχλητος από δεξια σημάδεψε την απέναντι γωνία του αντίπαλου κήπερ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Καλή ατομική προσπάθεια του Ντανίλο στο 60′, χλυαρό το σούτ του που αποκρούστηκε εύκολα.

Ο Βοζίνια έκανε δώρο στον Μπίσεσβαρ στο 74′ που σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Ο Ντανίλο μείωσε σε 1-2 μετά από δυνατό σουτ του Ντανίλο στο 88′.  Στις καθυστερήσεις ο Μαέ πέρασε ανάμεσα από δυο και από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε δυνατά όμως ο Γιοβάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Σάντος, Μεντόγιεβιτς (77′ Μπάμπιτς), Ζντρασκόφσκι (46′ Γεωργίου), Αντωνίου (12′ Χ. Κυριάκου) Ριέρα (77′ Αβντιγιάι), Ντανίλο, Τόρες (77′ Παπαφώτης), Μαέ.

Κάρτες: Πάντιτς, Μαέ, Ριέρα, Νταβόρ (χάνει ένα από τα δυο επόμενα)/ Ρομπέρζ, Πέδρο, Μάρκοβιτς, Ντιγκινί