Πρωταθλήτρια η ΑΕΛάρα μας

Τη νίκη στο 5ο σετ πήρε η ΑΕΛάρα μας απέναντι στον Απόλλωνα κατακτώντας το 30 ο πρωτάθλημα Γυναικών Α’ κατηγορίας στην ιστορία του τμήματος.

Μέσα στην έδρα τους, σε ένα δύσκολο και αμφίρροπο ομολογουμένως παιχνίδι, κρίθηκε ο τίτλος και οι κόποι μιας χρονιάς.

Τα κορίτσια μας, μπήκαν με το δεξί στο παιχνίδι παίρνοντας το πρώτο σετ με 22-25.  Στην συνέχεια η ομάδα του Απόλλωνα κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει (25-22) αλλά και να πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-1 (25-21).  Εκεί όμως που η μπάλα έκαιγε και το βάρος έπεφτε πάνω τους, οι λιονταρίνες μας στάθηκαν στο παρκέ με σοβαρότητα αλλά και πάθος, παίζοντας συγκεντρωμένα και νικώντας εν τέλει τον αγώνα νικώντας τα τελευταία δυο σετ (23-25 και 10-15).

Μετά το τέλος του αγώνα, ξέσπασαν σε πανηγύρια και στήθηκε τρικούβερτο γλέντι μέσα στο αντίπαλο γήπεδο, στη συνέχεια αρκετός κόσμος μαζεύτηκε έξω για να χειροκροτήσει τις πετοσφαιρίστριες μας για την προσπάθεια και την κατάκτηση του τίτλου.

Ήταν μια συγκινητική βραδιά για την ΑΕΛ μας, που θα μείνει στην ιστορία.  Ευελπιστούμε να έχει την ίδια κατάληξη και το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Μπράβο κορίτσια, μας κάνατε περήφανους.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Πεχλιβάνη, Σπύρου, Milca, Παύλου, Stedile, Gryban/ Στεφανίδη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Κατσουνωτού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-4

1. Robo Markets ΑΕΛ (18) 14-04 46-18 42
  2. Ολυμπιάδα Ν. (17) 13-03 43-20 36
  3. Property Gallery Απόλλων (16) 11-05 40-19 35
  4. Ανόρθωσις (17) 08-09 29-31 24