Μαέ … μπήκε και καθάρισε – Ισχυρό προβάδισμα για τον επανληπτικό

Με το δεξί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου είναι η ομάδα μας μετά το 2-0 κόντρα στην Σαλαμίνα το απόγευμα της Τετάρτης.  Καρδιοκτύπησε το πρώτο ημίχρονο αλλά έδωσε τις απαντήσεις της στην επανάληψη του παιχνιδιού με τον Ράιν Μαέ που ήρθε από τον πάγκο έχοντας τη λύση.

Ξεκίνησε κακά θα λέγαμε το παιχνίδι η ομάδα μας, είχε ναι μεν την κατοχή αλλά η Σαλαμίνα πίεζε ψηλότερα και γινόταν πιο απειλητική.  Η ομάδα μας μόλις στο 35′ έφτιαξε την πρώτη της τελική με τον Αβντιγιάι αφού σε γενικές γραμμές ήταν ακίνδυνη και αρκετά αποδιοργανωμένη.

Στην επανάληψη αντιστράφηκαν οι ρόλοι, η Σαλαμίνα με εξαίρεση μια περίπτωση δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προυποθέσεις στην περιοχή του Βοζίνια.  Από την άλλη η ομάδα μας, ήταν σαφώς καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, έφτιαξε ευκαιρίες και σκόραρε δις.

Αναλυτικά:

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε από την Σαλαμίνα στο 9′, όμως ο Βοζίνια είπε όχι στον Ντανίλο.

Στο 27′ η Σαλαμίνα κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που δεν αναίρεσε παρ’ όλο που είδε το VAR ο Νεοκλέους. Ο Ντανίλο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια για καλή μας τύχη.

Ο Ντανίλο έκανε το πλασέ από πολύ πλάγια στο 33′, ο Ψισιέ έσωσε πάνω στην γραμμή με απομάκρυνση την τελευταία στιγμή, η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι πριν απομακρυνθεί.

Στο 38′ ο Μουστιβάρ έπιασε την κεφαλιά όμως ο Βοζίνια ήταν πανέτοιμος.

Ένα γύρισμα του Τόρες στο 43′ από πολύ πλάγια ξέφυγε του Βεσελόσκι και πέρασε τα δίκτυα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, ο Τόρες ήταν ελάχιστα μπροστά την στιγμή που πραγματοποιήθηκε η πάσα.

Στην επανάληψη μπήκε με περισσότερη διάθεση, με τον Κέρκεζ να κάνει δυο αλλαγές στο ξεκίνημα.  Στο 59′ η Σαλαμίνα είχε ευκαιρία με τον Ντουβεντρού να κατεβάζει με το στήθος στην περιοχή, πλάσαρε η μπάλα έφυγε από τον Βοζίνια αλλά ο Κέρκεζ με τάκλιν πάνω στην γραμμή έσωσε τελευταία στιγμή.

Από το 60′ μέχρι το 63′ η ομάδα μας είχε δυο απανωτά δοκάρια.

Στο 60′ μετά από σέντρα του Ριέρα ο Αβντιγιάι δημάδεψε το δοκάρι ενώ στο 63′ ο Ριέρα σέντραρε ξανά, ο Κέρκεζ έπιασε μια κεφαλιά όμως η μπάλα κατευθύνθηκε στο οριζόντιο δοκάρι..

Ανάμεσα στα δυο δοκάρια είχε πιάσει ένα καλό σουτ ο Ριέρα όμως ο Βεσελόσκι απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ Βεσελόφσκι. Κόρνερ η μπάλα

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ μετά από πανέμορφη μπαλιά του Ντανίλο στο 73′ που βρήκε τον Μαέ εντός περιοχής, και ο οποίος είχε περάσει 5 λεπτά προηγουμένως στο παιχνίδι, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με μια εξαιρετική κεφαλιά.

Ο Ράιαν Μαέ σκόραρε το δεύτερο του προσωπικό γκολ στο 82′ κάνοντας το 2-0 και δίνοντας ισχυρό προβάδισμα της ομάδας μας στον επαναληπτικό.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Κέρκεζ, Ψισιέ, Κυριάκου, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (46′ Ριέρα), Ντανίλο (87′ Πάντιτς), Τόρες (46′ Γεωργίου), Αβντιγιάι (76′ Αβραάμ), Μπάμπιτς (68′ Μαέ).

Κάρτες: Σάντος (χάνει επαναληπτικό – 2η), Ψισιέ / –