Ισοπαλία θα ήταν πιο δίκαιο

Τα πολλά προβλήματα απουσιών και ο αγώνας της Τετάρτης (120 λεπτά) ήταν εμφανής στον αποψινό αγώνα απέναντι στην Ομόνοια και έτσι επέφερε και την ήττα για την ομάδα με 1-0. Η ΑΕΛ παρουσίασε 2 πρόσωπα στο κάθε ημίχρονο. Όποτε η ομάδα φέτος δεν έπαιξε καλά, εμείς το αναφέραμε. Σήμερα όμως αξίζουν μπράβο για την προσπάθεια, αν έχουμε υπόψη και τα πολλά προβλήματα κούρασης. Στο πρώτο μέρος η ομάδα δεν έπαιξε καλά ενώ στο δεύτερο παρουσιάστηκε βελτιωμένη, κάτι όμως που δεν ήταν αρκετό για κέρδος στον αγώνα. Αυτή είναι η πρώτη ήττα και το πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα μας μετά τις 27 Νοεμβρίου. Η ομάδα μας παρέμεινε στους 25 βαθμούς

A’ Ημίχρονο

Από μια φάση είχαν στο πρώτο 10λεπτο οι δύο ομάδες. Στο 7ο λεπτό ο Ανσαριφάντ μέσα στη περιοχή από πλάγια θέση έκανε το τελείωμα, ο Μουριέλ έπεσε και μάζεψε σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ του Μιραλάς, κεφαλιά του Τεϊσέιρα, ο Σις από καλή θέση έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 38′ η ομάδα μας δέχτηκε ενα εύκολο γκολ, μετά από γύρισμα του Κακουλλή μέσα στην περιοχή, ο Μούριελ έκανε λανθασμένο διώξιμο και έστρωσε ουσιαστικά την μπάλα στον Μπρούνο ο οποιος από πολύ κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Β΄ Ημίχρονο

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα μετα την πλαγιοκόπηση του Σάντος, η παράλληλη του μπαλιά κτύπησε σε αμυντικό και μετά στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Τσιμπολά σούταρε αλλά η μπάλα πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 64′ η Ομόνοια απάντησε στις ευκαιρίες με το πλασέ του Κίτσου να φτάνει στον Ολιβέϊρα. Εφτά λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για την ομάδα μας όταμ ο  Τζάλμα επιχείρησε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά της περιοχής με τον Ουζόχο να αποκρούει στην κλειστή του γωνιά. Στο 84ο λεπτό ο διαιτητής σφύριξε πέναλτυ μετά από πέσιμο του Κακουλλή, όμως μετά από παρέμβαση του VAR το ακύρωσε. Η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 95′ όταν ο Τεσέϊρα βρέθηκε μόνο απέναντι στον Ουζόχο αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Αρχική ενδεκάδα: Μούριελ (47′ Ολιβέϊρα), Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Μπεραχίνο (89′ Παντελή), Μιραλάς, Σάντος, Μακρής (47′ Μιλιτσέανου), Τσιμπόλα (78′ Παπαφώτης), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Σις

Κίτρινες: Κακουλής / Μιραλάς