Ο κόσμος έτοιμος, η ομάδα ακόμα – Ήττα στην πρεμιέρα

Μπορεί να έγινε ήδη η μεγάλη επιστροφή του κόσμου της ΑΕΛ στο γήπεδο που έδειξε πανέτοιμος να σταθεί δίπλα στην ΑΕΛαρα, όμως η ομάδα δυστυχώς για την ώρα φαίνεται να είναι ακόμα ανέτοιμη. Ευτύχησε να σκοράρει πολύ νωρίς με μια ωραία ενέργεια του Κάσα από τα δεξιά, όμως δεν άντεξε μέχρι τέλος και ο Άρης κατάφερε να φέρει τούμπα στο σκορ και τελικώς επέλθει η ήττα με 2-1 από τον Άρη, αρχίζοντας…ανάποδα στο νέο ξεκίνημα.

Ο αγώνας

Η ομάδα μας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση με τον Χάσα στο 17′ δευτερόλεπτο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή από δεξιά και τον Γιαγκό στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα να την στέλνει στα δίκτυα για το 0-1.

Οι γαλαζοκίτρινοι επιδίωξαν κυρίως από στημένες φάσεις να σημειώσουν και δεύτερο γκολ, όμως δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν ξανά την υπεροχή τους. Μετά το 15′ ο Άρη ανέβηκε, έφτιαξε λίγες ευκαιρίες και δεν μπόρεσε να εφαρμόσει αποτελεσματικά το πλάνο του Σπιλέφσκι, με το 0-1 να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του α΄ημιχρόνου.
Στο β’ ημίχρονο ο Άρης ξεκίνησε επιθετικά και σε μια ανύποπτη στιγμή ο Καζού έκανε μακρινή μπαλιά και ο Μαγιαμπέλια με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 50′.

Στη συνέχεια οι αντίπαλοι με τους γρήγορους ποδοσφαιριστές που διαθέτουν προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή όμως οι ποδοσφαιριστές του Άρη υστέρησαν στην τελική προσπάθεια. Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε, ο Άρης… έψαχνε περισσότερο το γκολ παρά η ΑΕΛ που διαφοροποίησε το πλάνο της στην επίθεση, όμως δεν μπόρεσε να διαμορφώσει τις συνθήκες για το δεύτερο γκολ.

Το γκολ ήρθε στο 87′ για τον Άρη με τον Μπαμπίκα να σκοράρει με σουτ εντός περιοχής μετά από ασίστ του Γιαμπλόνσκι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Τεϊξέιρα, Μπάστο, Κάσα, Νταβόρ, Παπαφώτης (Τσιμπόλα 46′), Μιραλάς, Τσέποβιτς (Μιλιντσεάνου 84′), Σάντος, Σίλβα (Φραντζής 70′), Κοντινέλα (Παντελή 70′)

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Μακρής, Λουκά, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Πάβλοβιτς, Ιωάννίδης