Νίκησε και προκρίθηκε

Με νίκη επί της ΕΘΑ η ΑΕΛ προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του κυπέλλου, επικρατώντας με 88-70. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Ραμόν Xάρις με 26 πόντους, 5 τρίποντα και 3 ασίστ. Επόμενος αντίπαλος της ΑΕΛ για τον θεσμό του κυπέλλου η Ανόρθωση.
Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα με 6-2 στο 3’ και στο 4’ το τρίποντο του Χάρις έκανε το 10-4. Η ΕΘΑ μείωσε σε 11-8 στο 5’ και ισοφάρισε σε 12-12 στο 7’. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-15.
Στη δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ γύρισε το σκορ σε 20-18 στο 12’, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κυριακίδης ανέβασε τη διαφορά στο +5 με το τρίποντό του (26-21). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-38).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 50-50 στο 26’, ενώ πήραν προβάδισμα στο 17’ με το τρίποντο του Μονιάτη για το 53-52. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στο +10 στο τελευταίο λεπτό (67-57).
Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ έλεγχε τον αγώνα και στο 33’ ανέβασε τη διαφορά στο +15 (72-57). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 84-69 στο 37’, χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν τον αντίπαλο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 88-70.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 38-42, 67-57, 88-70