Απολαυστική στην πρώτη της παράσταση

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΛ μας που κέρδισε με 4-0 την Πάφο στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Η αντίπαλη ομάδα δεν προέβαλε καμία αντίσταση και ως εκ τούτου η ομάδα μας έφτασε σε μια εύκολη νίκη κάτι που μαρτυρά και το αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ μας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που έφτιαξε στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας δις, με την Πάφο να μην δημιουργεί προυποθέσεις στην εστία του Κεραυνού, με εξαίρεση τη φάση στο 33′.  Ενώ ξεκινήσαμε δυνατά, στη συνέχεια έριξε ρυθμό δίνοντας κατοχή και χώρο στην Πάφο.

Στο Β’ ημίχρονο η ΑΕΛ μας μπήκε φουριόζα, σκόραρε νωρίς το 3-0 επιτρέποντας στην Πάφο να κρατήσει και να κυκλοφορήσει μπάλα μεν ανούσια δε. Στο 75′ πέτυχε απολαυστικό γκολ με τον Μάζουρεκ, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Αναλυτικά:

Νωρίς, στο 5ο λεπτό ο Τσέποβιτς δέχθηκε στην καρδιά της άμυνας της Πάφου σέντρα από τον Μεντόγιεβιτς και με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ, ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό στο νέο πρωτάθλημα.

Στο 33′ λεπτό ο Κοβάσεβιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα, πλάσαρε εύστοχα φέρνοντας το παιχνίδι στο 1-1.  To γκολ ακυρώθηκε από τον Νεοκλέους αφού συμβουλεύτηκε το VAR.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 38′ δηλαδή, ο Έουλερ έκανε την μπαλιά και ο Τσέποβιτς από πολύ δύσκολη γωνία έγραψε το 2-0 με το αριστερό, ήταν ένα εκπληκτικό τελείωμα.

Με το καλημέρα έκανε το 3-0 η ομάδα μας στην επανάληψη, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια από αριστερά. Ο Μαζάν κέρδισε και έδωσε στον Τσέποβιτς που περίμενε τον Πελέ, αυτός έκανε το overlap έπιασε ωραία σέντρα για τον Έουλερ που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να βρει δίκτυα.

Στο 75′ ο Έουλερ σέρβιρε στον Μάζουρεκ, που με το κεφάλι σκόραρε ένα όμορφο γκολ.  Υπέροχο τόσο σε δημιουργία όσο και τελείωμα.

Στις καθυστερήσεις ο Κεραυνός κράτησε το μηδέν παθητικό πέφτοντας με αυτοθυσία και αποκρούοντας έξοχα το πλασέ του Τζάιρο.

Αρχική ενδεκάδα: Κεραυνός, Σάντος, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς (80′ Ρέινολτς), Νταβόρ, Ριέρα (65′ Μάζουρεκ), Τόρρες (18Έουλερ), Πελέ (65′ Α. Γεωργίου), Τσέποβιτς (80′ Άδωνης Νικολεττίδης).

Κάρτες: Σάντος, Ριστέφσκι, Ριέρα