Ο Μαέ είχε τις λύσεις

Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα μας δεν παρουσιαστηκέ αρκετά καλά, αλλά ήταν άκρως ουσιαστική, κατάφερε να αποδράσει με 1-2 από το Α.Παπαδόπουλος απέναντι στην Ανόρθωση. Η ΑΕΛ πήρε αυτό το τεράστιο διπλό μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες στο πρωτάθλημα και έφτασε στους 62 βαθμούς και κράτησε την απόσταση στο -4 από την Ομόνοια.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ είχε σκορερ και στα 2 τέρματα τον Μαέ στο 11΄ και στο 43′, ενώ η Ανόρθωση σκόραρε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Ανόρθωση ήταν καλύτερη από την ομάδα μας, έψαξε περισσότερο το γκολ, όμως η τύχη και ο Βοζίνια ήταν παρών και κράτησαν τους 3 πόντους για την ομάδα μας.

A’ Ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι 2 ομάδες φάνηκαν να μπαίνουν με όρεξη στο γήπεδο και προσπαθούσαν η κάθε μια με τον τρόπο της να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Μετά από το γκολ που πέτυχε η ομάδα μας, ο ρυθμός έπεσε αρκετά και το παιχνίδι αρκέστηκε περισσότερο στο κέντρο. Στο 33′ ο Αντρέ Τεϊσέϊρα αποχώρησε αναγκαστηκά μετά από τραυματισμό που είχε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και τη θέση του πήρε ο νεοαποκτηθής Πσισιέ. Η ομάδα ευτύχησε να σκοράρει και 2ο γκολ και πάλι με τον Μαέ, όμως στο τελευταίο των καθηστερήσεςν η Ανόρθωση μείωσε σε 1-2.

Στο 11ο λεπτό μόλις, ο Σάντος δέχτηκε την μπάλα από τα αριστερά και η σέντρα του βρήκε όμορφα τον αμαρκάριστο Μαέ ο οποίος με ωραία κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Στο 37΄ο Μαέ έδωσε την μπάλα στον Ντανίλο ο οποίος βγήκε φάτσα με τον Λόρια, η μπάλα βρήκε στον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης και πήγε στον Ριέρα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής αποφάσισε πως υπήρχε φάουλ πάνω στον Λόρια. Ο Ντανίλο βρίσκει τον Λόρια όμως πρώτα βρίσκει την μπάλα. Επιπόλαιη η επίτευξη φάουλ.

Έξι λεπτά αργότερα με εξαιρετική συνεργασία Νταβόρ-Ντανίλο, η μπάλα κατέληξε στον Μαέ μέσα στην περιοχή, αυτός απέφυγε και τον Λόρια και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 για την ΑΕΛ.

Στο 45+3 η Ανόρθωση απείλησε με τον Οκριασβίλι ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα ευτυχώς πέρασε πάνω από την εστία. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κβιλιτάγια άδειασε 2 αμυντικούς της ομάδας μας και στο τετ-α-τετ με τον Βοζίνια έκανε το 1-2.

Β’ Ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να ψάξει το γκολ δημιουργώντας κάποιες προϋποθέσεις στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και έψαξε περισσότερο το γκολ από την ομάδα μας. Σημείωσε ένα γκολ ευτυχώς όμως ήταν σε θέση οφσάϊντ.

Στο 62′ ο Βοζίνια έκανε μια εξαιρετική απόκρουση σε σουτ του Κάλτσα πάνω στην κίνηση.

Πέντε λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έχασε νέα ευκαιρία με την σέντρα του Καλτσά να διώχνει με το ένα χέρι ο Βοζίνια.

Στο 81ο λεπτό ο Ριέρα έδωσε τον Ντανίλο, αυτός μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο και χάθηκε μια καλή ευκαιρία για την ομάδα μας.

Δύο λεπτά αργότερα μετά από φάση διαρκείας, ο Μίχα έκανε την κεφαλιά πάσα στον Μανιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες της Ανόρθωσης πανυγήρισαν έξαλλα την ισοφάριση όμως το γκολ ήταν καθαρά οφσάϊντ και σωστά ακυρώθηκε.

Στο 90+1 η κεφαλιά του Μανιά βρήκε ευτυχώς το δοκάρι και μετά μάζεψε ο Βοζίνια.

Κίτρινες: Νταουσβίλι / Σάντος, Κέρκεζ (προπονητής)

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Πάντιτς, Τεϊσέιρα (33′ Πσισιέ), Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (93′ Χ.Κυριάκου), Ριέρα (84′ Κέρκεζ), Μαέ (84′ Μπάμπιτς), Τόρες (83′ Α.Αβράαμ), Αντωνίου, Σάντος, Ντανίλο.