Έκανε το πρώτο βήμα η ASBIS ΑΕΛ

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός λένε οι ειδικοί και η ΑΕΛ απέδειξε με το καλημέρα πως δεν αστειεύεται.

Η ομάδα του Γιώργου Παλάλα έδωσε… δικαιώματα μόνο για ένα -τρελό- πρώτο δεκάλεπτο στην ομάδα του Αγίου Δομετίου (23-24) όμως στη συνέχεια φόρεσε τα καλά της και πήρε μια εύκολη νίκη στον πρώτο ημιτελικό με 77-60.

Η φανταστική -για περίπου 20 λεπτά- άμυνα αλλά και ο πλουραλισμός στην επίθεση ήταν τα κυριότερα στοιχεία που έφεραν τη Βασίλισσα πιο κοντά στους τελικούς αφού Οικονομίδου (15), Τσέρι (15) και Όρλοβιτς (14) έδιναν το ρυθμό με την συνεισφορά των Παπαλλά (9) και Μαυρουδή (5) σε όλους τους τομείς να κρίνεται υπερπολύτιμη.

Στην αντίπερα όχθη οι Αη Δεμετήτισσες χωρίς φόβο και πάθος μπήκαν στο παρκέ κάνοντας ένα τρελό πρώτο δεκάλεπτο όμως πέραν της Τόρεσιν (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Χριστοδούλου (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) δεν είχαν τις λύσεις για να αντιπαρατάξουν σε βάθος χρόνου πλην της συνεισφοράς της Χρύσως Κωνσταντίνου (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Πηγή: cyprusbasket.net