Δυο πρόσωπα στο Δασάκι – Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε

Με δυο πρόσωπα εμφανίστηκε η ομάδα μας στο παιχνίδι στο Δασάκι της Άχνας, παρ΄όλα αυτά κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 1-2, έτσι ολοκληρώνεται η Α’ φάση του πρωταθλήματος με την ΑΕΛ μας να βρίσκεται στην δεύτερη θέση με -1 από την κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο έλεγχε πλήρως το παιχνίδι η ΑΕΛ μας, με τον Εθνικό να μην μπορεί να φτιάξει ούτε και μια τελική, είχαμε την κατοχή της μπάλας ενώ μπροστά βγήκαν όμορφοι συνδυασμοί και αυτοματισμοί.  Στην επανάληψη είχε απογοητευτική εικόνα, ο Εθνικός ανέβηκε ψηλά, πίεσε και έφτιαξε ευκαιρίες για να κλέψει τον βαθμό από το παιχνίδι.  Λίγο ο Βοζίνια, λίγο η τύχη δεν επετράπει χαθεί ότι με κόπο κτίστηκε στο πρώτο μέρος.

Αναλυτικά:

Η πρώτη και καλύτερη φάση στον αγωνα προήλθε από την ομάδα μας με τον Ναβόρ στο 19′ που βρέθηκε μπροστά στην εστία αλλά έπιασε ένα χλιαρό πλασέ που αποκρούστηκε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπουνόζα έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.

Μεγάλη ευκαιρία στο 26′ με Μαέ που πλάσαρε όμορφα τον Στρατηλάτη που απόκρουσε.

Από αριστερά σε ενέργεια Μαέ και Άντονι Γεωργίου η μπάλα έφτασε στον Αντάμοβιτς που σούταρε πάνω στον αντίπαλο κήπερ.

Με το καλημέρα στην επανάληψη, στο 48′ είχε μεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός, ήταν μια σέντρα δεξιά από τον Ζάκπα, ο Τορεζαλ πήρε το κεφάλι η μπάλα πήγε έξω.

O Mαέ μετά από πολύ όμορφη ενέργεια, πέρασε στην περιοχή και έδωσε πάσα ”πάρε-βάλε” στον Αντάμοβιτς που έκανε ανεμπόδιστα το 0-2.

Ο Μπουνόζα άτσαλα ανέτρεψε τον Μ. Ηλία στην περιοχή με αποτέλεσμα να δώσει πέναλτι ο διαιτητής αλλά και να τραυματιστεί ο ίδιος.

Το πέναλτι αποκρούστηκε από τον Βοζίνια όμως στην επιστροφή της μπάλας ο Ντόλεζαλ μείωσε σε 1-2 εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση.

Διπλή ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Παπαγεωργίου στο 70′, είπε όχι ο Βοζίνια στο πρώτο πλασέ τετ-α-τετ και στην συνέχεια της φάσης ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού πλάσαρε έξω.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεσέιρα, Μπουνόζα (68′ Πάνιτς), Έουλερ, Σάντος, Μεντόγιεβιτς, Αντάμοβιτς (88′ Κέρκεζ), Νταβόρ, Γεωργίου (74′ Αντβιγιάι), Τόρρες, Μαέ (88′ Μπάμπιτς).

Κάρτες: Ζάκπα, Χαραλάμπους / Μαέ, Σάντος, Αντβιγιάι