Πιο παθιασμένη, πιο δυνατή, πιο ΟΜΑΔΑ – 2-1 τον Απόλλωνα

Έχοντας μια παθιασμένη εμφάνιση και μπαίνοντας με απαιτήσεις στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα μας κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-1 σε έναν αγώνα που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Είδαμε μια ΑΕΛ να μη φοβάται τίποτα και κανένα, να τα δίνει όλα σε όλες τις γραμμές και να φτάνει παλλικαρίσια στο τρίποντο με το οποίο ξεπερνά τον Απόλλωνα και τον στέλνει στην 3η θέση.  Έκλεινε πολύ καλά τις γραμμές της βραχυκυκλώνοντας τον αντίπαλο που κρατούσε ανούσια μπάλα χωρίς να ξέρει τι να την κάνει.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το 25′-30′, αργότερα έπεσε λίγο ο ρυθμός αλλά κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους μπελάδες. Παρουσιάστηκαν κάποιες αδυναμίες από την αριστερή πλευρά όμως εκμεταλλεύτηκε υπερ της τα λάθη του Απόλλωνα και έφυγε για τα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας είχε περισσότερο την κατοχή αλλά η ομάδα μας ήταν αυτή που έλεγχε το παιχνίδι, κρατούσε καλά τις άμυνες της και δεν επέτρεψε να απειληθεί η εστία του Βοζίνια, είχε κάποια θέματα στην δημιουργία αλλά ήταν πολύ πιο ουσιαστική και παθιασμένη βρίσκοντας τρόπους να ξεπεράσει κάθε εμπόδιο.

Αναλυτικά:

Η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα δημιουργήθηκε από αριστερά για την ομάδα μας μόλις στο 4′, όπου ο Αντόνι Γεωργίου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γιούστε, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Δημητρίου αλλά πλάσαρε πάνω στο σώμα του.

Στο 23′ έγινε νέο λάθος από την άμυνα του Απόλλωνα, ο Αντάμοβιτς επιχείρησε ένα σουτ που κόντραρε.

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, στο τρίτο λάθος της αμυντικής γραμμής του Απόλλωνα η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον Άντονι Γεωργίου.  Συγκεκριμένα στο 34′ ο Τόρρες υποδέχθηκε την μπάλα από λάθος του αντίπαλου κήπερ, πάτησε περιοχή και έπιασε ένα σουτ που αποκρούστηκε ασταθώς από τον Δημητρίου αλλά η μπάλα κατευθύνθηκε στον Άντονι Γεωργίου που με το αριστερό έκανε το 1-0 και έχρισε τον εαυτό του ως 16ο σκόρερ της ομάδας.

Στην επανάληψη η ομάδα μας δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, όμως συνέχισε να αμύνεται αρκετά καλά όποτε ο Απόλλωνας είχε την κατοχή.  Ακίνδυνος και πολύ προβλέψιμος ο Απόλλωνας που αν και είχε την κατοχή δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Ο Μαέ στο 65′ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ντρίμπλαρε και τον Δημητρίου κάνοντας το 2-0.  Δυστυχώς το γκολ ακυρώθηκε, σύμφωνα με το VAR ο Μαέ έφυγε από θέση οφσάιντ.

Ο Ντανίλο έκανε μια απίστευτη ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε περιοχή και έδωσε στον Τόρες, που από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-0.

Η ομάδα μας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά το αντιαθλητικό κτύπημα του Ντανίλο στο 90+2.  Στην εκτέλεση του στημένου, ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-1 με τον Ντιγκινί στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της αντίπαλης ομάδας.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεσέιρα, Έουλερ (80′ Σάντος), Μπουνόζα (70′ Πάντιτς), Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Αντάμοβιτς (59′ Nτανίλο), Τόρες, Γεωργίου (80′ Ατβιτάγια), Μαέ

Κάρτες: Αντάμοβιτς, Μεντόγιεβιτς, Tεσέιρα, Ντανίλο (κόκκινη)/ Μάρκοβιτς, Ντιγκινί, Μπένσοπ