Επιστροφή στις νίκες με κακό Α’ ημίχρονο και ανατροπή

Αν και τα βρήκε μπαστούνια στα αρχικά στάδια του αγώνα η ΑΕΛ, κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να επιστρέψει στις νίκες αφού κέρδισε την Δόξα με 3-1 στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Ανεβαίνει στους 41 βαθμούς με τη νίκη της.  Αξίζει να αναφέρουμε την συμμετοχή Τόρρες σε όλα τα γκολ.

To πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ μας παρουσίασε σοβαρά προβλήματα στην ανάπτυξη, έμεινε πίσω από νωρίς και ενώ είχε την κυκλοφορία έδειξε σοβαρή αδυναμία στο να περάσει μπάλες μπροστά και να δημιουργήσει προυποθέσεις για γκολ.  Ο Μαέ ανέλαβε δράση στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με πέναλτι που κέρδισε ο Τόρρες ενώ λίγο αργότερα με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την ομάδα μας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2-1.

Στην επανάληψη συνεχίσαμε να έχουμε την κατοχή της μπάλας, αξιοποιώντας της όμως με τον σωστό τρόπο.  Βγάζοντας αυτοματισμούς, δημιουργώντας περισσσότερες προυποθέσεις στην αντίπαλη εστία και χρησιμοποιώντας τα άκρα για δημιουργία και εκτέλεση.  Από το προβάδισμα του 3-1 και έπειτα η ομάδα μας είχε εξ’ ολοκλήρου τον έλεγχο του παιχνιδιού και δίκαια έφτασε στην νίκη.  Ο Μαέ σκόραρε άλλες δυο φορές πριν περάσει αλλαγή αλλά τα γκολ του ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Αναλυτικά:

Στο αρχικό σχήμα επέστρεψε ο Μεντόγιεβιτς μετά από 2 μήνες.  Ο Σέρβος μέσος, τελευταία φορά, είχε αγωνιστεί ενάντια στην Πάφο, στις 7 Νοεμβρίου για τη 10η «στροφή» και μετά αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού. Επίσης, για πρώτη φορά βασικός είναι ο Δ.Αβράαμ.

Στο 6ο λεπτό ο διαιτητής σφύριξε πέναλτυ για την Δόξα μετά από τράβηγμα του Ριέρα σε παίκτη της Δόξας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ και έγραψε από νωρίς το 0-1.

Μετά από κλέψιμο στο 24′ ο Μηνάς Αντωνίου έκανε σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Ο Τόρρες για την ομάδα μας κέρδισε πέναλτι στο 37′, ο Μαέ ανέλαβε να το μετουσιώσει σε γκολ ρίχνοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα στην άλλη πλευρά φέρνοντας με το πέμπτο του γκολ την ισοφάριση στο παιχνίδι.
Στο 39′ από αριστερά ο νεαρός Αβραάμ έκανε μια όμορφη ενέργεια, έδωσε στον Ριέρα που αντί να σπάσει μπάλα δεξιά στον Μηνά Αντωνίου που ήταν σε πλεονεκτική θέση επιχείρησε να τελειώσει μόνος τη φάση πετώντας την μπάλα έξω.

Στο 43′ ο Μαέ μετά από εκτέλεση κόρνερ εκμεταλεύεται την λανθασμένη έξοδο του αντίπαλου κήπερ και κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης ο Μαέ μετά από μπαλιά του Τόρρες βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε όμως έξω.

Στο 63′ γκολ του Μαέ ακυρώθηκε ορθά αφού ο Τόρρες ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ που έδωσε την ασσίστ.

Μετά από μια υποδειγματική επίθεση, ο Τόρρες έκανε το 3-1.  Ήταν η κίνηση του Ντανίλο από αριστερά, βρήκε στον κεντρικό διάδρομο τον Ριέρα που αμέσως σέρβιρε στον Τόρρες και σούταρε εύστοχα.

Στο 71′ ο Μαέ δέχθηκε την ασσίστ, ντρίμπλαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, όμως ήταν λίγο πιο μπροστά και το γκολ του ακυρώθηκε με την σύμφωνη γνώμη του VAR.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεσέιρα, Δ. Αβραάμ (62′ Αντάμοβιτς), Σάντος, Μεντόγεβιτς (73′ Κωνσταντινίδης), Κέρκεζ, Αντωνίου, Ριέρα, Ντανίλο (83′ Ράσο), Τόρες, Μαέ (73′ Μπάμπιτς)

Κάρτες: Ριέρα, Κέρκεζ, Κωνσταντινίδης / Εγγλέζου, Τραιτσέφσκι,  Ολιβέιρα