Ο Μαέ ξεκλείδωσε το κατενάτσιο – ΑΕΛΑΡΑ 1-1 στο 92′

Έχοντας απέναντι της μια ομάδα που ήρθε με τακτική να παίξει άμυνα από την αρχή μέχρι το τέλος, η ομάδα μας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 90+2 αφού βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Δυσκολεύτηκε να φτιάξει τη μεγάλη ευκαιρία, όμως ο Ράιαν Μαέ είχε την λύση με μια κίνηση σωστού στράικερ έκανε το 1-1 διαλύοντας τα σχέδια του αντίπαλου προπονητή που την είδε Μουρίνιο και κατέβηκε να καταστρέψει αντί να δημιουργήσει.

Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ η ομάδα μας, κράτησε την μπάλα όχι όμως την ουσία το πρώτο ημίχρονο.  Είχε μπροστά της μια καλά οργανωμένη άμυνα και μια ομάδα που προτίμησε να παίξει με αντεπιθέσεις και σχεδόν πάντα με 10 – 11 ποδοσφαιριστές πίσω από το κέντρο.  Δεν ήταν η ΑΕΛ προηγουμένων παιχνιδιών που έβγαινε ταχύτατα μπροστά και δημιουργούσε προυποθέσεις, με ένα βραχυκυκλωμένο Ριέρα, μόνο ο Τόρρες από δεξιά έκανε κάποιες ενέργειες που δεν έφεραν κάτι το σημαντικό.

Πιο απαιτητική κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα μας στην επανάληψη, συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά η αντίπαλη άμυνα έγινε ακόμα πιο στενή με πέμπτο αμυντικό.  Έκλεισαν την Ομόνοια στο δικό της μισό και προσπαθούσαν συνεχώς να φτάσουν στην εστία του Φαμπιανό, επιχειρήθηκαν κάποια σουτ, κερδήθηκαν αρκετά κόρνερ χωρίς όμως να έχουν κάποιο αποτέλεσμα.  Είχε την υπεροχή αλλά ο Μαέ ήταν αυτός που έδωσε την λύση λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

Αναλυτικά:

Μόλις στην πρώτη φάση που η Ομόνοια πέρασε το κέντρο του γηπέδου, ο Λέσζιακς έκανε μπαλιά στο ύψος του πέναλτι βρίσκοντας μόνο και ανενόχλητο τον Λοίζου που σούταρε εύστοχα την μπάλα στα γκολπόστ του Βοζίνια, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του στο 5′.

Ο Αντρέας Αβραάμ αποχώρησε στο 30′ μετά από μυικό πρόβλημα που αντιμετώπισε μετά από εκτέλεση φάουλ, την θέση του πήρε ο Αντάμοβιτς.

Απίστευτη επέμβαση στο 33′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεζ που επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας κτύπημα, ο Βοζίνια όμως μπροστά από δυο αντιπάλους διενέργησε σωτήρια απόκρουση.

Στο 42′ η ομάδα μας είχε ίσως την καλύτερη της στιγμής, ο Μπάμπιτς πήρε απο τον Αντάμοβιτς, έδωσε στον Τόρρες πλάγια μέσα στην μικρή περιοχή πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε κόρνερ.  Ένα κόρνερ που έφερε την μπάλα στον Τόρρες που από μακριά έκανε ένα καλό σουτ αλλά αποκρούστηκε από τον Φαμπιάνο, προσπάθησε να μπει στον φάση ο Μπάμπιτς, δεν τα κατάφερε.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Ριέρα στέλνει την μπάλα μετά από στημένο στον Μπάμπιτςπου βρίσκεται μόνος απέναντι στην εστία, προτίμησε να κατεβάσει την μπάλα με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο χρόνο.

Το δεύτερο ημίχρονο πρώτη η ομάδα μας απείλησε με τον Μηνά Αντωνίου στο 52′ με σουτ που έφυγε λίγο έξω, ένα λεπτό αργότερα ο Βοζίνια σε ετοιμότητα απόκουσε δύσκολα σουτ του Ντιάγκο.

Στο 66′ ένα δυνατό σουτ επιχείρησε ο Ντανίλο από πλάγια θέση, έδιωξε με γροθιές ο Φαμπιάνο.

Ένα γύρισμα του Τόρρες από δεξια στο 85′ μπλοκαρίστηκε πριν γίνει απειλητικό από τον αντίπαλο κήπερ.

Αδύναμη η κεφαλιά του Ράσο στο 88′ από καλή θέση, αποκρούστηκε εύκολα.

Στο 90+2 ο Μαέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ο Τόρρες μετά από ελιγμούς από δεξια επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Μαέ που μάγκικα έβαλε το κορμι του σωστά, γύρισε και έχοντας δυο αντιπάλους στην πλάτη σούταρε εύστοχα κάνοντας το 1-1.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Ράσο, Τεσείρα, Σάντος, Αβραάμ (31′ Aντάμοβιτς), Αντωνίου (82′ Μαίντεβατς), Νταβόρ (82′ Δ. Αβραάμ), Ριέρα, Ντανίλο, Τόρες, Μπάμπιτς (70′ Μαε).

Κάρτες: Νταβόρ (χάνει ένα από τα δυο επόμενα) / Λέσζιακς, Λάνγκ