Έπιασε κορυφή η ΑΕΛάρα – 5-0 τον Εθνικό!

Εύκολα, με 5-0 ξεπέρασε και το εμπόδιο του Εθνικού η ομάδα μας το απόγευμα του Σαββάτου, δείχνοντας χαραχτήρα, παίζοντας συγκεντρωμένα και ήταν σοβαρή σε όλα τα στάδια του παιχνιδιού σκοτώντας όποια ελπίδα είχε ο Εθνικός από πολύ νωρίς.

Σε έναν αγώνα που ήταν σημαντικός ούτως ώστε να δοθεί συνέχεια στο σερί θετικών αποτελεσμάτων αλλά και για να σκαρφαλώσει μονη πρώτη στην κορυφή.  Από τις 16/12 του 2018 είχε να βρεθεί μόνη στην κορυφή η ομάδα μας και το πέτυχε σήμερα με μια μεγαλιώδη νίκη.

Είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού το πρώτο ημίχρονο, αυτό μαρτυράει εξάλλου και το αποτέλεσμα.  Αχίλλειος πτέρνα του εθνικού η αριστερή πλευρά της άμυνας, όπου Μηνάς και Τόρρες έκαναν ότι ήθελαν, ο πρώτος μάλιστα έδωσε και δυο ασσίστ για γκολ ενώ ο δευτερος είχε συμμετοχή και στα τέσσερα.

Το Β’ ημίχρονο κινήθηκε στην ίδια κατάσταση, με την ομάδα μας να ελέγχει και να κρατά το υπερ της αποτέλεσμα, ρίχνοντας κάπως επιθετικά τους ρυθμούς της, δικαιλογημένα.  Ο Κέρκεζ εκμεταλλεύτηκε το αποτέλεσμα ρίχνοντας αρκετά νεαρά παιδιά στο παιχνίδι.

Αναλυτικά:

Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με κεφαλιά του Μπάμπιτς μετά από ωραία μπαλιά  του Μηνά Αντωνίου από δεξιά.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μάριος Ηλία απώλεσε απίστευτη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Βοζίνια, ευτυχώς το πλασέ του έφυγε έξω.

Στο 14′ ο Μπάμπιτς, χρήστηκε ξανά σκόρερ πετυγχαίνοντας το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα και το δεύτερο του στο παιχνίδι, κάνοντας το 2-0 μετά από φανταστικό συνδυασμό.  Ήταν η ασσίστ του Τόρρες στον Ριέρα, ο οποίος με τακουνάκι βρήκε τον Μπάμπιτς, σερβίροντας του έτοιμο γκολ.

Στο 31′ ο Τόρρες μετά από ασσίστ του Νταβόρ που πέρασε από την άμυνα του Εθνικού υποδέχθηκε με το αριστερό και εκτέλεσε με το δεξί τον Μπογκατίνοφ κάνοντας το 3-0.

Στο 41′ και με τον Μπάμπιτς να πετυγχαίνει χατ-τρικ η ομάδα μας σκόραρε το τέταρτο της γκολ, ωραία προσπάθεια του Μηνά από δεξιά που έτρεξε και έκανε το γύρισμα στην περιοχή.

Στο Β’ ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε στο ίδιο τέμπο, υπήρξε ένα πρόβλημα με τον Μηνά Αντωνίου που αντικαταστάθηκε από τον Κύπρο Νεοφύτου στο 48′.

Στο 56′ ο Μπάμπιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε πίσω το γύρισμα όμως το σουτ του Μαίντεβατς συνάντησε το κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

Ο Τόρρες , κέρδισε πέναλτι το 71′, την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντάμοβιτς που έστειλε τον Μπογκατίνοφ στην αντίθετη πλευρά, κάνοντας το 5-0.

Στο 86′ ο Βοζίνια που δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα σήμερα, ήταν πανέτοιμος σε δύσκολο πλασέ του Ζάκπα διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεξέιρα, Κέρκεζ, Αβραάμ (46′ Μαίντεβατς), Σάντος,  Νταβόρ (46′ Αντάμοβιτς), Ριέρα (66′ Κωνσταντινίδης), Τόρρες, Αντωνίου (48′ Κ. Νεοφύτου), Παπαφώτης, Μπάμπιτς (66′ Χ. Μελαναρκίτης).

Κάρτες: Αντωνίου, Μαίντεβατς /