Τους κατέβασε από το καλάμι – ΑΕΛάρα κέρδισε Τιμόθεο και Απόλλωνα

Κερδίζοντας πανάξια τον Απόλλωνα με 1-2 στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής, η ΑΕΛ μας σκαρφάλωσε στην 2η θέση του Βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς.  Η ομάδα μας ήταν πραγματικά στον αγωνιστικό χώρο, άψογη στις υποχρεώσεις της, βραχυκύκλωσε τον Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο μη επιτρέποντας να κάνει το παιχνίδι του ενώ στο δεύτερο αν και έδωσε χώρους έβγαλε άμυνες και έφευγε στην κόντρα.

Η όλη προσπάθεια παρ’ ολίγο να αμαυρωθεί από τον διαιτητή του αγώνα που έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στον Απόλλωνα, όμως λογάριασε χωρίς τον Βοζίνια.

Αναλυτικά:

Με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, πολλά τρεξίματα και γρήγορο τέμπο ξεκίνησε το παιχνίδι.  Δυνατά μαρκαρίσματα, μονομαχίες αλλά χωρίς τις πολλές φάσεις.  Η ομάδα μας απείλησε σε 1-2 περιπτώσεις πριν ανοίξει το σκορ με υπέροχο γκολ που σέρβιρε ο Αβραάμ και εκτέλεσε άψογα ο Μπάμπιτς στο 19′.  Μετά το προβάδισμα μας, ο Απόλλωνας βγήκε πιο ψηλά πήρε κάποια κόρνερ και φάουλ περιφερειακά αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει προυποθέσεις που να απειλήσουν την εστία του Βοζίνια.

Στην επανάληψη η ομάδα μας οπισθοχώρησε κάπως, είχε περισσότερο το μυαλό στην άμυνα και να επιτίθεται με γρήγορες αντεπιθέσεις στην κόντρα.  Ο Απόλλωνας πιο επιθετικός, βρήκε κάποιες ευκαιρίες ενώ ισοφάρισε με ανύπαρκτο πέναλτι.  Η ομάδα μας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, βγήκε μπροστά και με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σίτο Ριέρα έκανε το 1-2 κατακτώντας το τρίποντο.

Πρώτη τελική για την ομάδα μας καταγράφηκε στο 12′ μετά από σουτ του Αντρέα Αβραάμ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το δεξί, η μπάλα μπλοκαρίστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

ΓΚΟΛάρα στο 19ο λεπτό πέτυχε η ομάδα μας με τον Μπάμπιτς με όμορφη κεφαλιά ψαράκι. Ήταν μια μεγάλη μπαλιά από την άμυνα, ο Αβραάμ έκανε εξαίσιο κατέβασμα στον επιθετικό μας που με το κεφάλι άνοιξε το σκορ.

Στο 59′ ο Μπάμπιτς μετά από ωραία ενέργεια, σύγκλινε μέσα αλλά το σουτ του με το αριστερό έφυγε μόλις έξω, προηγήθηκε ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από λάθος του Μηνά, ο Βοζίνια σε ετοιμότητα απόκρουσε το πλασέ του Νταμπό.

Τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της απώλεσε η ομάδα μας στο 68′ αφού ο Τόρρες επέλεξε να μην τελειώσει τη φάση από πολύ καλή θέση αλλά να κάνει παράλληλη μπαλιά που πέρασε απ’ όλους.

Σύμμαχο του το δοκάρι είχε στο 71′ ο Βοζίνια αφού η κεφαλιά του Σάλαι κτύπησε στην οριζόντια δοκό ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τιμόθεος Χριστοφή έδωσε ένα πέναλτι στον Απόλλωνα που μόνο ο ίδιος είδε σε πέσιμο του Ματέι.  Ο Βοζίνια απόκρουσε την εκτέλεση του Μάρκοβιτς φέρνοντας το δίκαιο πίσω στον αγωνιστικό χώρο αφού ο διαιτητής δεν το ήθελε.

Κόρνερ σε δοκάρι έδωσε ο Χριστοφή στο 76′ αφού η κεφαλιά που έπιασε ο Νταμπό κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω, αντί αυτού σφύριξε η μπάλα να πάει στο κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Λίγο αργότερα, ο Γιαννιώτας από δεξια βρήκε τον Ματέι που ήταν μόνος αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε στο 78′ σε 1-1.

Ο Τιμόθεος Χριστοφή, σφύριξε πέναλτι για την ομάδα μας στο 80′.  Το πέναλτι ήταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ αφού η μπάλα κατέληξε στον Μαίντεβατς από το πόδι του Χάμπου Κυριακου ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα και έπειτα ανατράπηκε.  Ο Ριέρα μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ στο 81′ με ψύχραιμη στη γωνία εκτέλεση.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεϊσέϊρα, Ράσο, Αντωνίου, Σάντος, Αβραάμ (62′ Χ. Κυριάκου), Νταβόρ, Ριέρα, Τόρρες (86′ Κέρκεζ), Ντανίλο (74′ Αντάμοβιτς), Μπάμπιτς (74′ Μαίντεβατς).

Κάρτες: Γιαννιώτας, Πίττας/ Ντανίλο (χάνει το επόμενο), Νταβόρ, Τόρρες, Μ.Αντωνίου, Σάντος, Μπαμπιτς, Χάρης Κυριάκου, Ριέρα.