Μεγάλη πρόκριση στους ”8” … κλείνοντας τους το σπίτι!

Το εισιτήριο για τους ”8” του κυπέλλου πήρε η ΑΕΛ μας κερδίζοντας την ΑΕΚ στην έδρα της με 0-2.  Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές και πιο αποτελεσματική, παίζοντας σοβαρά την άμυνα της και πιο προσεκτικά στο μεσοεπιθετικό κομμάτι βραχυκύκλωσε την ΑΕΚ από το κέντρο και μπροστά αφήνοντας την ανίκανη να δημιουργήσει οτιδήποτε.  Έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και σκοράροντας δυο γκολ με τους Μπρούνο Σάντος και Μηνά Αντωνίου πήρε πανάξια την πρόκριση.

Τα πρώτα είκοσι λεπτά βρήκαν τις δυο ομάδες να είναι πιο επιφυλακτικές από ότι στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού, η αντίπαλη ομάδα είχε περισσότερο τη μπάλα ενώ η δική μας προσπαθούσε να απειλήσει περισσότερο από δεξια.

Την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι σημείωσε μόλις στο 6′ η ομάδα μας όπου μετά από εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ ο Σάντος έπιασε μια κεφαλιά που αποκρούστηκε από τον Τόνιο.

Στο 22ο λεπτό ο Ντανίλο έκανε ένα σουτ με το αριστερό έδιωξε ο Τόνιο ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Μαέ μπήκε στην περιοχή και με δυνατό αριστερό σουτ δεν βρήκε στόχο.

Πλήγμα δέχθηκε η ομάδα μας στο 28′ αφού ο Κέρκεζ αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Μαέ αφού ένιωσε ενοχλήσεις.  Τη θέση του πήρε ο Μπάμπιτς στο 33′

Η ΑΕΚ κατέγραψε ορισμένες προυποθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, μια ευκαιρία στο 31′ με τον Τρισκόφσκι να μη βρίσκει τη μπάλα, ένα σουτ του Σπόλιαριτς στο 42′ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Βοζίνια ενώ στο 45′ ο τερματοφύλακας μας εντελώς αψυχολόγητα και μετά από πάσα που δέχθηκε προς τα πίσω από τον Χάρη Κυριάκου, πήρε τη μπάλα με τα χέρια χαρίζοντας έμμεση εκτέλεση για την ΑΕΚ που ευτυχώς πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Από νωρίς στην επανάληψη η ομάδα μας πήρε κεφάλι στο σκορ στο 54′ με γκολ του Μπρούνο Σάντος, προηγήθηκε κτύπημα φάουλ του Αβραάμ και πισινή κεφαλιά του Παπαφώτη που έδωσε όμορφη ασσίστ κάτω από πίεση στον συμπαίκτη του.

Στο 73′ ο Μηνάς Αντωνίου πήρε την μπάλα από τον Τόρρες αριστερά, μπήκε  περιοχή κάνοντας κοντρόλ με το αριστερό και σουτάροντας με το δεξί άφησε τον Τόνιο ανίκανο να αντιδράσει.   Προηγήθηκε εξαιρετικός συνδυασμός Ριέρα και Τόρρες.

Η ΑΕΚ εκτός από ένα δυο σουτ δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Βοζίνια.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ράσο, Έουλερ, Νταβόρ, Ντανίλο (81′ Αντάμοβιτς), Παπαφώτης (61′ Σ.Ριέρα), Τόρρες, Αβραάμ (61′ Μ. Αντωνίου), Μαέ (31′ Μπάμπιτς -> Μαίντεβατς 83′).

Κάρτες: Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς, Ναράνχο, Τρουγιόλς / Ράσο, Σάντος, Νταβόρ, Αντάμοβιτς,

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης