Ήττα στο Παφιακό

Την ήττα δέχθηκε η ομάδα μας από την Πάφο στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με 1-0.

Πιο επικίνδυνη και πιο συγκροτημένη το πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Πάφου, που προηγήθηκε στο 19′ με τον Φουρ. Η ομάδα μας έγινε επικίνδυνη για πρώτη φορά στο 44′ του αγώνα.  Πολλά κενά στην άμυνα που θα μπορούσαν να επιφέρουν μεγαλύτερη ζημιά, πολλές δυσκολίες στην ανάπτυξη.  Στην επανάληψη, καλύτερη η ομάδα μας, σαφώς πιο βελτιωμένη επιθετικά απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις, δεν μπόρεσε να εξαργηρώσει την υπεροχή της με κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ήττα.

Αναλυτικά:

Την πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι και όσο οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, είχε η Πάφος στο 11΄ ο Μπερικό δεν βρήκε στόχο μέσα από τη μικρή περιοχή.

Ένα λεπτό αργότερα αν και είχε χρόνο ο Παπαφώτης έπιασε ένα άστοχο σουτ.

Στο 19′ και μετά από τεράστιο κενό στην άμυνα, ο Φουρ έμεινε αμαρκάριστος και αφού δέχθηκε την ασσίστ από τον Βαλακάρι έστειλε τη μπάλα μόνος, ανενόχλητος στα δίκτυα του Βοζίνια.

Η Πάφος είχε στο 32′ άλλη μια ευκαιρία μετά από κενό στην άμυνα, ευτυχώς ο Ράκελς δεν πρόλαβε μετά από γύρισμα του Φυλακτού.

Σωτήρια απόκρουση του Βοζίνια στο 40′ αφού ο Φουρ έπιασε εκτός περιοχής ένα δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Την καλύτερη στιγμή για την ομάδα μας είχε ο Παπαφώτης στο 44′ όταν εκτός περιοχής επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό, η μπάλα έφυγε έξω.

Στην επανάληψη μπήκε με πιο επιθετική διάθεση η ομάδα μας, στο 52′ είχε καλή ευκαιρία με τον Ριέρα να εκτελεί πλασαριστά ένα κόρνερ και τον Μαέ να σουτάρει από καλό σημείο όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Λίγο αργότερα, στο 56′ ο Τόρρες έπιασε όμορφο ψηλοκρεμμαστό σουτ στο “Γ” όμως ο αντίπαλος κήπερ απόκρουσε δύσκολα.

Στο 74′ ο Τεσέιρα έπιασε δύσκολη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τόρρες, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Ο σκόρερ της Πάφου αποβλήθηκε στο 80′ αφού δεχθηκε δυο κίτρινες σε 3 λεπτά.

Καλή προσπάθεια του Γκαζαριάν από αριστερά στο 84′, ο Μαίντεβατς έπιασε αδύναμη κεφαλιά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Ρούτκο.

Στο 90+1 ο Τόρρες είδε εκτός θέσης τον Ρούτκο που δεν έδιωξε σωστά, δοκίμασε από μακριά αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Μάιντεβατς στο 90+3 έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως παρενέβησαν αμυντικοί και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Απίστευτη ευκαιρία στο 90+4 ο Τόρρες βρήκε από αριστερά με σέντρα τον Τεισειρα, έπιασε το κεφάλι όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ρούτκο.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Γκαζαριάν έπιασε με το αριστερό ένα καλό σουτ όμως έφυγε έξω.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ράσο, Κυριάκου (73′ Γκαζαριάν), Μεντόγεβιτς, Ριέρα (78′ Μαίντεβατς), Παπαφώτης (65′ Αβραάμ), Τόρρες, Ντανίλο, Μαέ

Kάρτες: Αραγιούρι, Φουρ (κόκκινη-2η κίτρινη) / Μεντόγιεβιτς (χάνει Ανόρθωση ή Απόλλωνα), Τόρρες, Σάντος, Αβραάμ.