Να κρατήσει το πρώτο ημίχρονο – 2-1 τον Ερμή

Με 2-1 κέρδισε σήμερα το απόγευμα στο Τσίρειο η ομάδα μας, σε έναν αγώνα που έλεγχε όλο το πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη δεν ήταν το ίδιο καλή.  Ήταν κρίμα να χαθούν βαθμοί από ένα τέτοιο αγώνα όπου η ομάδα μας είχε πολύ καλή παρουσία και έβγαλε καλούς αυτοματισμούς και ομαδικό πνεύμα.  Στο τέλος καρδιοκτύπησε η ομάδα μας αφού ο Ερμής έχασε κλασσική ευκαιρία στο 90+2 αφού είχαμε σύμμαχό μας την αστοχία, η μπάλα έφυγε δεξιά από το κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Δυνατά μπήκε η ομάδα μας στα αρχικά στάδια του αγώνα, έκλεισε τον Ερμή στα καρέ του, γυροφέρνοντας στην αντίπαλη εστία.  Η ομάδα μας έλεγχε ξεκάθαρα τον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου, έφτιαξε αρκετές προυποθέσεις για γκολ αναγκάζοντας τον Ερμή να κλείνεται πίσω.

Στην επανάληψη η ομάδα μας αν και ξεκίνησε με γκολ, έδωσε χώρους και ευκαιρίες στον Ερμή, ρίχνοντας τον ρυθμό της.  Αυτό έδωσε την ευκαιρά στον Ερμή να βρει χώρους και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις κάτι που πέτυχε, μειώνοντας με 2-1.  Απ’ εκεί και έπειτα εκτός από 1-2 περιπτώσεις ο Ερμής ήταν σχετικά ακίνδυνος όμως και πάλι η ομάδα μας έδειξε αδικαιολόγητη χαλάρωση.

Αναλυτικά:

Κοντά στο γκολ έφτασε μόλις στο 5ο λεπτό η ομάδα μας, με σουτ του Τόρρες από πολύ κοντά η μπάλα έφυγε έξω.

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 14′ με πλασέ του Τόρρες που εκτέλεσε άψογα αλλά η δημιουργία ήταν όλα τα λεφτά, η κάθετη μπαλιά του Ριέρα για τον Παπαφώτη που με όμορφο τακουνάκι σέρβιρε τη μπάλα ”πάρε βάλε” στον Τόρρες.  Ομαδικό γκολ, δημιουργία που απολαμβάνεις να βλέπεις.

Ο Μεντόγιεβιτς επιχείρησε ένα αρκετά καλό σουτ όμως η μπάλα κτύπησε σε αντίπαλα σώματα και έφυγε κόρνερ στο 26′.

Στο 42′ ο διαιτητής έπρεπε να σφυρίξει πέναλτι αφού η μπάλα κτύπησε σε χέρι αντίπαλου ποδοσφαιριστή μετά από γυριστό σουτ του Ντανίλο μέσα από την περιοχή.

Με το καλημέρα στην επανάληψη, στο 47′ ο Παπαφώτης με το δεξί σημάδεψε δοκάρι και μέσα μετά από πάσα του Μπαμπιτς που ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος όταν υποδέχθηκε την μπαλιά αρχικά.

Στο 52′ ο Μπάμπιτς απώλεσε από πολύ κοντά μεγάλη ευκαιρία μετά από όμορφη μπαλιά του Σάντος από δεξια.

Στο 62ο λεπτό ο Ερμής με τον Ρουσιά μείωσε σε 2-1 με σουτ από πλάγια.

Στο 84′ ο Σάντος με κεφαλιά απείλησε τον Καικέ που σε ετοιμότητα έκανε εκπληκτική επέμβαση λίγο αργότερα ο βραζιλιάνος τερματοφύλακας είπε όχι σε πολύ δυνατό ξερό σουτ του Αντωνίου.

Αδράνεια στην άμυνα, κλασσική ευκαιρία για τον Ερμή, ευτυχώς στο 90+2 η μπάλα έφυγε δεξιά απο το δοκάρι.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Μπουνόζα, Τεισέιρα, Κυριάκου, Ντανίλο, Ριέρα, Παπαφώτης (63 Αβραάμ), Μεντόγιεβιτς, Σάντος, Τόρρες (80′ Αντωνίου), Μπάμπιτς (60′ Μαίντεβατς).

Κάρτες: Σάντος, ΜπουνόζαΠαπαθανασίου, Κυριακίδης