Απόδρασε από το Μακάρειο (1-2 τη Δόξα)

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής η ομάδα μας κέρδισε την Δόξα με 1-2 μετά από ενα μέτριο παιχνίδι από πλευράς θεάματος. Ήταν περισσότερο ενα παιχνίδι κέντρου, χωρίς πολλές φασεις όμως η ομάδα μας βρήκε τον τρόπο και έφτασε στο τρίποντο με γκολ των Ριερα και Ντανίλο. Η ομάδα έφτασε τους 15 βαθμούς και έπιασε την Ομόνοια στην 4η θέση. Επόμενος μας αντίπαλο ο Ερμής στο Τσίρειο.

A’ Ημίχρονο

Από μισό ημίχρονο είχαν οι 2 ομάδες στο πρώτο μέρος. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ και κατάφερε να κρατήσει μπάλα μέχρι το 20′. Από εκείνο το σημείο και μετά η Δόξα ισορρόπησε τον αγώνα, δημιουργόντας ευκαιρίες και κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού η ομάδα μας κυκλοφόρησε για ένα δίλεπτο την μπάλα καταφέρνοντας κιόλας να ανοίξει το σκορ με τον Ριέρα, ο οποίος δέχτηκε την μπαλιά από τον Ντανίλο και περνόντας τον τερματοφύλακα έκανε το 0-1. Στο 15′ ο Σάντος έκανε το λάθος κοντά στην άμυνα της ομάδας μας, η μπάλα κατέληξε στον Μπόλιεβιτς ευτυχώς όμως δεν ανησύχησε ο Βοζίνια. Στο 22ο λεπτό η ομάδα μας άγγιξε το 2ο γκολ με την μπαλιά του Τόρες όμως ο Μπάμπιτς δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπόλιεβιτς και πάλι δοκίμασε εκτός μεγάλης περιοχής και ο Βοζίνια με τα ακροδάκτυλα έδιωξε σε κορνερ. Στο 34′ η Δόξα μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Μιντίκκης έβγαλε συρτή μπαλιά στην περιοχή και ο Σαντίκ προλαβαίνοντας τον Τεσέϊρα ισοφάρισε για την Δόξα.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα περισσότερο στον χώρο του κέντρου. Το παιχνίδι ήταν σε διαφορετικό ρυθμό με σχεδόν καθόλου ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες και ήταν εμφανές κακό ποιοτικά. Στο 64′ εκεί που η ομάδα προσπαθούσε να βγει μπροστά, ο Ντανίλο πήρε την μπάλα, κινήθηκε προς την εστία της Δόξας και με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην γωνιά γράφοντας το 1-2. Στο 88′ έκανε την πρώτη της ευκαιρία ο αντίπαλος, μετά από απευθείας εκτέλεση φαουλ από τον Εγγλέζου και την εκτίναξη του Βοζίνια.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Παπαφώτης (58′ Μ.Αντάμοβιτς), Τόρρες (74′ Μ. Αντωνίου), Ντανίλο, Μπάμπιτς (83′ Α. Αβράαμ).