Εύκολη νίκη απέναντι στν ΕΝΠ

Έχοντας το πάνω χέρι σε όλα τα στάδια του αγώνα, η ομάδα μας πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στην ουραγό ΕΝΠ.

Νίκη που θα δώσει ψυχολογία στην ομάδα ενόψει της δύσκολης συνέχειας και επιστροφή στις νίκες μετά από δυο συνεχόμενα ατυχείς αποτελέσματα.

Αναλυτικότερα:

Πλήρως έλεγχε το παιχνίδι η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με την αντίπαλη ομάδα να τα έχει χαμένα.  Καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμορφοι συνδυασμοί και τρία γκολ.  Μετά την επίτευξη του γκολ της ΕΝΠ η ομάδα μας έριξε λίγο τον ρυθμό μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, δόθηκαν χώροι στην ΕΝΠ η οποία ήταν αδύναμη να αντιδράσει και χωρίς να φτιάχνει οτιδήποτε επικίνδυνο στην εστία του Βοζίνια.  Η ομάδα μας σκόραρε ακόμα ένα γκολ, τελειώνοντας το παιχνίδι με σκορ 4-1 υπερ της.

Μόλις στο 2′ ο Μαρκόσκι από πλευράς ΕΝΠ έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε χλυαρά άουτ.

H ομάδα μας μετά από ωραία προσπάθεια του Χάρη Κυριάκου στο 6′ και στην επαναφορά ο Μεντόγιεβιτς με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 11′ ο Ράσο εκανε τεράστιο λάθος στην καρδιά της άμυνας, δίνοντας την ευκαιρία στον Μαρκόσκι να βρεθεί φάτσα με τον Βοζίνια.  Ο τερματοφύλακας μας είπε όχι.

Στο 17′ ο Ντανίλο από πολύ κοντά πλάσαρε όμως πάνω στην γραμμή απόκρουσε ο αμυνόμενος της ΕΝΠ, στο ριμπάουντ ο Ριέρα με ένα ξερό αριστερό σουτ κάρφωσε τη μπάλα στο παραθυράκι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας μας.

O Παπαφώτης χρίστηκε κι’ εκείνος σκόρερ μετά από ενέργεια του Μαέ στα αριστερά, σέρβιρε στον Παπαφώτη που πλάσαρε με το αριστερό εύστοχα κάνοντας το 3-0.

Η ΕΝΠ στο 38′ έκανε το 3-1 μετά από εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ριμπέιρο, μετά από παράβαση του Μεντόγιεβιτς.  Υπερβολικό το πέναλτι θα λέγαμε.

Στην επανάληψη, μόλις στο 51′ ο Ντανίλο απώλεσε τετ α τετ ενώ ο Γκαζαριάν άνοιξε λογαριασμό κάνοντας 4-1 μετά από πάσα πάρε βάλε του Τόρρες στο 70′, μόνος σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό.

Κάρτες: Ράσο, Ριέρα / Μαισουράτζε, Nτένινγκ, Ουντόζι

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, X. Κυριάκου, Μπουνόζα, Ράσο, Σάντος, Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης (64′ Γκαζαριάν), Ριέρα, Τόρρες, Ντανίλο (74′ Νταβόρ), Μαέ (76′ Μπάμπιτς).