Ήττα στο ΓΣΠ

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα με 1-0 γνώρισε η ομάδα μας απόψε στο ΓΣΠ απέναντι στο αποελ. Το γκολ δέχθηκε η ομάδα μας με αυτογκόλ του Μεντόγιεβιτς στο 85ο λεπτό στην προσπάθεια του να διώξει σέντρα των αντιπάλων.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0-0, με το αποέλ να είναι καλύτερο από την ομάδα μας. Ήταν η ομάδα που έφτιαξε φάσεις για να πετύχει τέρμα, ενώ είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λέπτου. Από την άλλη η ομάδα μας προσπάθησε σε κάποιες περιπτώσεις να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Σίλβα, χωρίς αποτέλεσμα.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ μπήκε πιο καλά από τους γηπεδούχους και μέχρι το 60 έφτιαξε 4 καλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ακολούθησε ένα δοκάρι για την ΑΕΛ με τον Παπαφώτη στο 49′ και μια καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ, που στο 71′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τάμαρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαχάρ όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Βοζίνια ο οποίος απέκρουσε διατηρώντας το 0-0.
Στο 85′ του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Τάμαρι έκανε την σέντρα από αριστερά, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό της ΑΕΛ που έπεσε για να διώξει και τελικά κατέληξε στα δίχτυα του Βοζίνια για το τελικό 1-0.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Έουλερ (82′ Αβραάμ), Κυριάκου, Ράσο, Μπουνόζα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Γκαζαριάν (52′ Αντωνίου), Ντανίλο (67′ Νταβόρ), Μαέ, Τόρες.

Κίτρινες: Ντονγκαλά, Γουίλερ, Ανουάρ / Γκαζαριάν, Ντανίλο, Έουλερ, Μαέ, Κυριάκου, Παπαφώτης