Ανατροπή και νίκη για την ΑΕΛ απέναντι στη Σαλαμίνα

Στο δεύτερο της τρίποντο προχώρησε η αγαπημένη μας ομάδα, κερδίζοντας 2-1 την Σαλαμίνα στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Η ομάδα μας ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο του Β’ ημιχρόνου.

Πατώντας καλύτερα η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κυκλοφορία αλλά η Σαλαμίνα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει πρώτη, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ.  Η ΑΕΛ μας έπειτα, με εκτέλεση πέναλτι του Μαέ στο 41′ πέτυχε την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και ξεκίνησε λίγο νωθρά, διπλασίασε τα τέρματα της με δημιουργία του Τόρρες και γκολάρα του Μηνά Αντωνίου.  Στη συνέχεια, είχε την κατοχή, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε το τρίποντο.

Αναλυτικά:

Με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να αποκτήσουν την κυκλοφορία της μπάλας, η κατοχή άλλαζε συνεχώς στρατόπεδα.  Η ομάδα μας είχε μια καλή ευκαιρία στο 14′ μετά από σέντρα του Τόρρες από δεξια, ο Μαέ κέρδισε στον αέρα τους κεντρικούς αμυντικούς της Σαλαμίνας όμως η κεφαλιά του κατέληξε έξω.

Μια προσπάθεια του Αντάμοβιτς στο 17′ το σουτ του κατέληξε απελπιστικά έξω.

Μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο η ομάδα μας έλεγχε την κυκλοφορία του παιχνιδιού, ψάχνοντας χώρους για να δημιουργήσει κάτι, ανεπιτυχώς παρ’ όλα αυτά.

Με απευθείας φάουλ, απείλησε ο Έουλερ στο 25′ όμως ο αντίπαλος κήπερ σε ετοιμότητα απόκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια απομάκρυνε ενώ ο Παπαφώτης έπιασε σουτ στο 27′, μπορούσε και καλύτερα.

Κλασσική ευκαιρία στο 32΄για την ομάδα μας, μετά από σέντρα του Αβραάμ από αριστερά, ο Αντάμοβιτς κοντρόλαρε και βρέθηκε φάτσα με τον Βεσελόσκι όμως το πλασέ του ήταν χλυαρό και αποκρούστηκε.

Στο 36′ η Σαλαμίνα μετά από σουτ και κόντρες, ο Βάγκνερ από κοντά, στο ύψος της μικρής περιοχής βρήκε τη μπάλα στρωμένη και την έστειλε στα δίκτυα του Βοζίνια.

Στο 41′ ο Χριστοφόρου, κτύπησε από πίσω τον Μαε και ο Αναστασίου έδειξε πέναλτι.  Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, μετουσιώνοντας το πέναλτι σε γκολ.  Το πρώτο του για τη φετινή χρονιά.

Στην επανάληψη, η Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία μέσα από την περιοχή μας στο 46′, ευτυχώς δε σημάδεψαν σωστά.

Στο 54′ η ΑΕΛ μας, μετά από γύρισμα του Παπαφώτη έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει αλλά παρενέβησαν οι αντίπαλοι αμυντικοι και απομάκρυναν.

Ο Αβραάμ αποχώρησε στο 65′ αφού υπέστει μυικό τραυματισμό.

Γκολάρα στο 68′ από τον Μηνά Αντωνίου, που τρύπωσε στην περιοχή και κάρφωσε με κεφαλιά τη μπάλα στη γωνία του Βεσελόσκι.  Υπέροχη η μπαλιά του Τόρρες με το αριστερό που έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Σαλαμίνας.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεξέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ (65′ Μηνάς Αντωνίου), Αντάμοβιτς (55′ Ριέρα), Μαέ, Τόρρες, Έουλερ, Παπαφώτης (78′ Νταβόρ), Ράσο, Κυριάκου

Κάρτες: Αντάμοβιτς, Αντρέα Τεσέιρα, Ριέρα, Τόρρες/