Καρδιοκτύπησε αλλά μπήκε με το δεξί η ΑΕΛ μας

Με 1-2 κέρδισε η ομάδα μας στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, η πρώτη ομάδα που κέρδισε στο φετινό πρωτάθλημα.  Σε πολλά στάδια του αγώνα είχε φλύαρη κατοχή, φαίνεται πως θέλει πάρα πολλή δουλειά η ομάδα. Κρατούμε το τρίποντο και προχωρούμε.

Το πρώτο μισό η ομάδα μας μπήκε λίγο καλύτερα, με την έννοια ότι έφτιαξε τις πρώτες προυποθέσεις για γκολ, όμως είχε πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις, αρκετά κενά στην άμυνα δίνοντας συνήθως βιαστικά την μπάλα.  Αν κάτι έλειπε από το πρώτο ημίχρονο ήταν το καθαρό μυαλό και η ψυχραιμία.  Ευτυχώς για την ΑΕΛ μας, ο Έουλερ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου σαρανταπενταλέπτου σκόραρε με αριστερό δυνατό σουτ.

Στην επανάληψη, με σαφώς βελτιωμένη κυκλοφορία της μπάλας, η ομάδα μας είχε το πάνω χέρι.  Ο Κέρκεζ ζητούσε συνεχώς να παίξουν την εύκολη πάσα.  Φλύαρη η κυκλοφορία, χωρίς να δημιουργεί οτιδήποτε στην αντίπαλη εστία και αυτό έκανε τα πράγματα δυσκολότερα.  Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το Μάντζη στο 72′.  Τη λύση έφερε ο Αβραάμ από κοντά με τον τετρακέφαλο στο 85′.

Αναλυτικά:

Α’ ημίχρονο

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι δημιουργήθηκε από πλευράς της ομάδας μας, ο Αβραάμ μόλις στο 3′ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος όμως δε βρήκε στόχο.  Στο 18′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Αβραάμ και πάλι έχασε τεράστια ευκαιρία με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να κάνει τρομερή επέμβαση, ήταν ένα ωραίο σουτ με το αριστερό εντός περιοχής.  Δυο λεπτά αργότερα, ο Μαέ απώλεσε κεφαλιά μπαίνοντας στην πορεία της μπάλας από πολύ κοντά, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ο Βοζίνια μετά από κενό στην άμυνα, απόκρουσε σουτ μέσα στην περιοχή στο 28′, στο 30′ γύρισμα και σουτ του Αντάμοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μιχαήλ, ένα κόρνερ που έφερε νεα ευκαιρία με κεφαλιά του Μαέ που παρενέβησε όμως την έστειλε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 34′ ο Ολυμπιακός με ασσίστ του Ντακόστα, ο Μάντζης από πολύ κοντά αστόχησε.

Η ομάδα μας στο 44′ άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Έουλερ, αιφνιδιάζοντας τον Νεόφυτο Μιχαήλ που δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Β’ ημίχρονο

Η ομάδα μας είχε τη μπάλα στα μεγαλύτερα στάδια του ημιχρόνου, δεν δημιούργησε κάποια ευκαιρία στο Β’ ημίχρονο μέχρι και τη στιγμή που ισοφαρίστηκε στο 72′ από την κεφαλιά του Μάντζη στο παραθυράκι του Βοζίνια που ήταν ανίκανος να αντιδράσει.  Κανείς γύρω του για να διεκδικήσει τη μπάλα από πλευράς της άμυνας μας.

Στο 75′ ο Τόρρες ζήτησε αλλαγή από τον Κέρκεζ, έφυγε χωλαίνοντας.

Η ομάδα μας πήρε ξανά προβάδισμα στο 85′ μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Έουλερ, ο Μηνάς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αντρέας Αβραάμ παρενέβηκε σκοράροντας με τον τετρακέφαλο.

Τεράστια ευκαιρία στο 87′ για Ολυμπιακό, ο Σαμπίνια δεν έδωσε κατεύθυνση στην μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει έξω.

Ο Νταβόρ στα τελευταία στάδια του αγώνα, φαίνεται να βρίσκει τον Κα του Ολυμπιακού μέσα στην περιοχή.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Κυριάκου, Α.Τεξέιρα, Ράσο, Έουλερ, Παπαφώτης (66′ Νταβόρ), Μεντόγεβιτς, Τόρες (76’Μηνάς Αντωνίου), Αβραάμ, Μαέ, Αντάμοβιτς (53′ Ριέρα).

Κάρτες: Σαντάνα / Ράσο, Τεσέιρα, Νταβόρ, Μεντόγιεβιτς, Ντούσαν Κερκεζ (προπονητής)

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος