Κατώτερη των περιστάσεων / Έχασε 0-3

Με ήττα ξεκίνησε η ομάδα μας την Β’ φάση του πρωταθλήματος αφού ηττήθηκε απο την Ομόνοια στο Τσίρειο με 0-3.  Κατώτερη των περιστάσεων, χωρίς να είναι ιδιαίτερα δημιουργική και παθιασμένη αποδέχτηκε την μοίρα της.

Αναλυτικά:

Το παιχνίδι είχε από την αρχή ενα γρήγορο ρυθμό απο το τέταρτο και ύστερα η Ομόνοια πιέζοντας ψηλά βραχυκύκλωσε την κυκλοφορία με αποτέλεσμα ομάδα μας να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να βρίσκεται συνεχώς σε άμυνα.

Στο 23′ ο Ακιντόλα κατέβασε ανεμπόδιστα από δεξιά έκανε διαγώνια μπαλιά και ο Κακουλής με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Βοζίνια κάνοντας το 0-1.

Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ομάδα μας κέρδισε κάποια μέτρα αλλά ήταν άτυχη  αφού στο 41′, ο Μαιντεβατς σούταρε απο αρκετά μακριά όμως ο Παντιλιμον έπεσε και με τα ακροδάκτυλα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.  Ένα λεπτό αργότερα ο Μαεε μόνος του μέσα στη μικρή περιοχή σούταρε έξω πετώντας στον κάλαθο των αχρήστων μια τεράστια ευκαιρία.

Η ΑΕΛ μας δέχθηκε δεύτερο γκολ με το καλημέρα της επανάληψης, αφού στο 52′ ένα σουτ εκτός περιοχής κατέληξε στην γωνία του Βοζίνια.

Στο 67′ ο Βοζίνια είπε όχι σε τετ α τετ της Ομόνοιας έχοντας και σύμμαχο το δοκάρι.

Η ομάδα μας αν και κρατούσε περισσότερα μπάλα, δύσκολα κατάφερνε να γίνει απειλητική αφού προσπαθούσε ως επί το πλείστον με μακρινά σουτ.

Στο 87′ η Ομόνοια έκανε το 0-3 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ντάρμπισαιρ.

Αρχική ενδεκάδαΒοζίνια, Τεσέιρα, Μεντόγιεβιτς, Αβραάμ (56′ Γκαζαριαν), Νταβόρ (56′ Ανταμοβιτς) Αντωνίου (65′ Τόρρες), Μαεε, Αγκάνοβιτς, Ράσο, Χ. Κυριάκου, Μαιντεβατς.

Κάρτες: Αβραάμ, Γκαζαριάν / Γκόμεθ, Λούφτνερ