Δίκαιη ισοπαλία στο Μακάρειο

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της ομάδας με τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο Στάδιο. Η ΑΕΛ ευτύχησε να σκοράρει νωρίς με τον Γκοντάλ, ο οποίος όμως ατύχησε και τραυματίστηκε στην φάση του γκολ και έγινε αλλαγή. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ολιγωρία στην άμυνα μας. Επόμενος και τελευταίος αγώνας είναι με τον Ε.Άχνας ο οποίος συνέτριψε με 5-0 την Ανόρθωση. Η ομάδα μας τώρα βρίσκεται στην 6η θέση με 28 βαθμούς και στο +1 από την 7η Πάφο, γι’ αυτό και το τελευταίο παιχνίδι θέλουμε μόνο νίκη για την εξασφάλιση της 6ης θέσης.

Α’ Ημίχρονο

Αρκετά καλά άρχισε το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα μας. Στο 9ο λεπτό μετά από μακρινό σουτ του Αντάμοβιτς, η μπάλα κατέληξε στον Γκοντάλ ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Ο παίκτης μας αν και σκόραρε, την ώρα που πλάσαρε γλίστρησε και φαίνεται να γυρίζει το πόδι του, έτσι ο άτυχος αμυντικός της ομάδας μας έγινε αλλαγή. Από εκεί και πέρα ο Μεντόγιεβιτς πήρε τη θέση του στο κέντρο της άμυνας και η μεσαία μας γραμμή φαινόταν πιο αδύναμη. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κυριαρχήσει στο κέντρο και να πιέσει ψηλά. Στο 24′ ο Κοφί έκανε ένα πολύ κακό σουτ πάνω από την εστία της ομάδας μας. Μέχρι το 41′ δεν έγινε κάτι το αξιόλογο μέχρι που ο Αβράαμ έφυγε από τα αρίστερα, έκανε το σουτ από τα πλάγια αλλά ο Βελίδης ανέκοψε την μπάλα. Στην αντεπίθεση ο Κοφί από αριστερά, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα, έδιωξε όμως ο Μεντόγιεβιτς πριν η μπάλα φθάσει στον Αγιτέ που ήταν μόνος και περίμενε να σκοράρει.

Β’ Ημίχρονο

Τα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας προσπάθησε να κυριαρχήσει στον αγώνα και πίεζε περισσότερο. Κόντρα στην ροή του αγώνα, στο 68ο λεπτό, μετά από σέντρα του Νάνι στο δεύτερο δοκάρι, ο Ζαχαρίου με δυνατή κεφαλιά έκανε από κοντά το 1-1. Από τη στιγμή της ισοφάρισης ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο χωρίς όμως να πετύχει κάτι το ουσιαστικό. Από το 75′ η ΑΕΛ κέρδισε μέτρα και κράτησε περισσότερο τη μπάλα. Από το σημείο εκείνο δε σημειώθηκε κάτι αξιόλογο παρά μόνο για τον Ολυμπιακό στο 89′ με την κεφαλιά του Ντουβεντρού να φεύγει εκτός για μερικά εκατοστά.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Κυριάκου, Α. Τεϊσέιρα, Γκοντάλ (12′ Νταβόρ), Μεντόγεβιτς, Αντάμοβιτς (75′ Γκαζαριάν), Αγκάνοβιτς, Μαέ, Μάιντεβατς (85′ Χουράδο), Αβραάμ.

Κίτρινες: Κίκο, Αγιτέ / Τεσέϊρα, Μαέ, Αβράαμ