Κατώτερη των περιστάσεων και ήττα

Σε μια κακή βραδιά βρέθηκε η ΑΕΛ απόψε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-0 στο Παφιακό από την τοπική ομάδα. Η  ομάδα μας ήταν κάκιστη, ο αντίπαλος ήταν ανώτερος και αρκετά πιο ουσιαστικός και δίκαια έχασε απόψε. Σε όλη τη διάρκεια δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα και οι μόνες σημαντικές φάσεις που έκανε ήταν στα τελευταία 5 λεπτά. Η ΑΕΛ δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες των πιο πάνω και έχασε την ευκαιρία να κοντέψει κι άλλο τους υπόλοιπους ή και να πάρει μια ασφάλεια στην εξάδα, μένοντας στην 6η θέση και τους 26 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Τα πρώτα δέκα λεπτά κύλησαν με την ομάδα μας να προσπαθεί να πάρει τις πρωτοβουλίες στο γήπεδο και να κρατά περισσότερο την μπάλα στον χώρο του κέντρου. Στο 22′ ο Βαλακάρι έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής αλλά ευτυχώς ο Βοζίνια μάζεψε εύκολα. Δύο λεπτά αργότερα ο Φόλπρεχτ, αυτή την φορά με φαλτσαριστό σουτ, ανάγκασε τον Βοζίνια να διώξει δύσκολα τη μπάλα. Στο 32ο λεπτό σπουδαία ευκαιρία για την Πάφο και πάλι, με τον Ράκελς να βγαίνει φάτσα με τον Βοζίνια ο οποίος ευτυχώς έδιωξε και πάλι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βαλακάρι ευνοήθηκε από τις κόντρες των αμυντικών μας έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ευτυχώς η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς. Στο 44′ η Πάφος δικαιώθηκε για την υπεροχή της, μετά από λάθος στην άμυνα ο Ράκελς βγήκε φάτσα με τον Βοζίνια και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

B’ Ημίχρονο

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας στο 54′ για να ισοφαρίσει με τον Αντάμοβιτς να βγαίνει μόνος με τον τερματοφύλακα αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Στο 67ο λεπτό η Πάφος λίγο έλειψε να κάνει τα τέρματα της 2 με τον Πανό να σουτάρει από κοντά να αγγίζει στον Βοζίνια και στη συνέχεια στο δοκάρι και έξω. Ο Μαέ στο 72′ προσπάθησε να απειλήσει αλλα ο Ρούτκο μάζεψε εύκολα. Στο 75′ η Πάφος έκανε το 2-0 μετά από ωραίους συνδυασμόυς και τον Βα να στέλνει εύκολα τη μπάλα στα δίκτυα. Στο 84′ ο Αντρέ Τεξέϊρα έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά έφυγε λίγο έξω. Η ομάδα μας έχασε εκ νέου ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα με τον Μαϊντεβατς αλλά ο Ρούτκο έκανε εξαιρετική απόκρουση.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Νταβόρ (62′ Γερολέμου), Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Μαέ, Χουράδο (68′ Μαϊντεβατς), Ράσο.