Σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση

Με δεύτερη νίκη στον επαναληπτικό του Κυπέλλου Κύπρου η ομάδα μας σφράγισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση με νίκη 2-1 απέναντι στην Αλκή.  Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως 5 λεπτά στο Β΄μέρος ήταν αρκετά να το ανατρέψει με δυο γκολ του Μ. Αντωνίου.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάτι αξιόλογο με τις 2 ομάδες να γυροφέρνουν την μπάλα, περισσότερο η ομάδα μας αλλά η Αλκή αμυνόταν καλά. Στο 10ο λεπτό ο Μηνάς Αντωνίου έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Μηνάς, ο οποίο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Αλκής και κατέληξε σε κόρνερ. Προηγήθηκε υπέροχη ατομική ενέργεια από τον Γερολέμου και εξαιρετική μεταβίβαση στον Παντελή, ο οποίος έκανε τη σέντρα. Στο 17′ ήταν η πρώτη προσπάθεια για την Αλκή με το μακρινό σουτ του Αντριάνο το οποίο έφυγε έξω. Επτά λεπτά αργότερα η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Ρεγκάκος πέρασε και τον Πρόσεκ και πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στον Πολωνό, μετά στο δοκάρι και πήγε κόρνερ. Στο 25′ υπήρξε διακοπή περίπου 15 λεπτών όταν ο διαιτητής Ροβέρτος Κώστα ένιωσε ενοχλήσεις στον σπόνδυλο και πήγε στ’ αποδυτήρια. Τελικά δεν μπόρεσε να συνεχίσει και ο “τέταρτος” Αβραάμ Τσούκκας πήρε τη θέση του. Στο 45+2 η Αλκή ευτύχησε να σκοράρει με σουτ του Βαλέντρ εκτός περιοχής. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει με σουτ του Γουήλερ εντός περιοχής αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί.

Β’ Ημίχρονο

Στις αρχές του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 48′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γερολέμου ο Αντωνίου με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα μας γύρισε το παιχνίδι 2-1 με σκόρερ και πάλι τον Αντωνίου, όταν με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωγνιά του Σπόλιαριτς. Στο 65′ παρολίγο να χριστεί σκόρερ και ο Αντάμοβιτς αλλά ο Σπόλιαριτς έπεσε σωτήρια. Στο 71ο λεπτό στις ευκαιρίες και ο Δημήτρης Αβράαμ αλλά και πάλι η μπάλα σταματά στον Σπόλιαριτς.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Γουίλερ (54′ Σ.Κέρκεζ), Νιλς, Γκαστανιάγα (54′ Φρατζής), Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Γερολέμου (59′ Καψός), Δ.Αβραάμ, Ράσο, Παντελή