Πήρε το ντέρμπι μετά από παράταση

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε σήμερα το μεσημέρι στο “Νίκος Σολωμονίδης” ανάμεσα στα κορίτσια της ομάδας μας και του Κεραυνού. Η ΑΕΛ μετά από ένα παιχνίδι-θρίλερ κατάφερε να πάρει τον αγώνα στην παράταση και στο τέλος να πάρει τη νίκη.

Ένα παιχνίδι όπου ο Κεραυνός είχε ένα σταθερά ισχνό προβάδισμα, από τη 2η περίοδο και μετά, η ΑΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε, αλλά και προσπέρασε, στην καθοριστική 4η περίοδο, που εν τέλει, δεν ήταν καθοριστική διότι το τρίποντο της Έιβερι έκανε το σκορ 68-68 και έτσι η ΑΕΛ πήρε τη νίκη στην παράταση με 81-76.

Επί της ουσίας για την ΑΕΛ, αυτή η νίκη αποτελεί το καθοριστικό βήμα για την πρωτιά με το πέρας της πρώτης φάσης, τη στιγμή μάλιστα που κράτησε και το αήττητο. Μόνη απειλή είναι πλέον η Ανόρθωση, που ωστόσο στην επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κεραυνό.