Πήρε το διπλό στο Παραλίμνι

Μια εκπληκτική, μια ψυχωμένη ΑΕΛ σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής αφού μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι απέδρασε με το ροζ φύλλο από το “Παλατάκι” της ΕΝΠ με 74-80. Τι κι’αν πήγε στο Παραλίμνι με μόλις 3 ξένους; Τι κι’αν είχε δηλώσει στο φύλλο αγώνος μόλις 9 καλαθοσφαιριστές; Τα παλληκάρια του Σαρίκα απέδειξαν πως το βάρος της φανέλας παίζει ακόμη το ρόλο του και με τους εκπληκτικούς Γουόκερ, Χάρπερ και Πιττάκα και το τρίποντο-μαχαιριά του Εύζωνα πήρε μια σπουδαία νίκη τόσο από ψυχολογικής, όσο και από βαθμολογικής άποψης. Από την άλλη η ΕΝΠ έμεινε στο τραγικό 4ο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ γνωρίζοντας μια ήττα-κάζο ιδιαίτερα με το πως είχαν διαμορφωθεί τα δεδομένα του αγώνα και γνώρισε μια κακή ήττα.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες πάρα πολύ νευρικές αφού το σκορ ερχόταν με το σταγονόμετρο. Με τη συμπλήρωση 5:30 λεπτών στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ βρισκόταν στο πενιχρό 6-6 με την αστοχία, απόρροια της νευρικότητας να είναι διάχυτη στις τάξεις των δύο ομάδων. Η κατάσταση βελτιώθηκε ελαφρώς από μεριάς καλαθοσφαιριστών του Μιχάλη Κακιούζη με την ΕΝΠ να προηγείται με +6 (15-9) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Βασίλισσα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Γουόκερ και Χάρπερ να κάνουν θραύση, όχι απλά έφερε το παιχνίδι στα ίσα αλλά προσπέρασε και με +6 (29-35) προτού ο Ουίλιαμς κάνει το 31-35 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα οι γαλαζοκίτρινοι σημείωσαν 26 πόντους ενώ οι δύο προαναφερθέντες τελείωσαν το ημίχρονο με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Ντερμπάρα με τα όλα της και στο τρίτο δεκάλεπτο αφού κάθε φορά που οι βυσσινί απειλούσαν να προσπεράσουν, οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού έβρισκαν τις λύσεις. Εν τω μέσω αντιαθλητικού φάουλ του Πιττάκα και τεχνικής ποινής που δέχτηκαν στη συνέχεια οι Παραλιμνίτες το παιχνίδι πήρε φωτιά και με τις επιθέσεις πλέον σε πρώτο πλάνο παρακολουθήσαμε ματσάρα, με την ίδια ένταση αλλά ψηλότερο σκορ. Οι καλαθοσφαιριστές του Κακιούζη έφτασαν δύο φορές σε απόσταση αναπνοής (42-45 και 53-55) όμως οι γαλαζοκίτρινοι του Σαρίκα είχαν όλες τις απαντήσεις ξεφεύγοντας ισάριθμες φορές (43-50 και 53-60) για να μειώσει στην εκπνοή ο Χόλις στο -5 (55-60).

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ ξέφυγε με 7 όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ του Χάμιλτον έδωσε 5 πόντους σε μία κατοχή για τους γηπεδούχους (2 βολές του Μπλάκσηαρ και τρίποντο του Χόλις) προσπαθώντας να φέρει τούμπα το μομέντουμ του αγώνα όμως ο Πιττάκας με μεγάλο σουτ τριών πόντων έδωσε ξανά αέρα 5 πόντων στην ΑΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι με νύχια και με δόντια συντηρούσαν μια μικρή διαφορά όμως η κούραση αλλά και η βελτιωμένη άμυνα των γηπεδούχων οδήγησαν σε 2 λάθη (Γουόκερ, Πιττάκας) με τους βυσσινί να τρέχουν ένα 8-0 και με αποκορύφωμα το γκολ-φάουλ του Ουίλιαμς πέρασαν μπροστά με 70-69.

Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο κόουτς των φιλοξενουμένων, ο Πιττάκας πέταξε στο καλάθι των αχρήστων δύο βολές, οι βυσσινί πέρασαν μπροστά με 3 με τον Χάρπερ να απαντά με βόμβα τριών πόντων για το 72-72.

Οι «γαλαζοκίτρινοι», όμως, βρήκαν τις λύσεις και με τρίποντο του Εύζωνα και δύο βολές του Γουόλκερ πήραν εκ νέου προβάδισμα, 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με πέντε πόντους (72-77), ενώ το φινάλε το παιχνιδιού τους βρήκε νικητές με έξι πόντους διαφορά (74-80).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 31-35, 55-60, 74-79