Ήττα με 0-1 στο Σούπερ Καπ – Μπορούσε για κάτι καλύτερο η ΑΕΛ

Την ήττα δέχθηκε με 0-1 η ομάδα μας στον αγώνα για το Σούπερ Καπ στο Αντώνης Παπαδόπουλος.  Η ΑΕΛ μας αν και ήταν απογοητευτική το Α’ ημίχρονο, στην επανάληψη ήταν ανώτερη και οι αλλαγές του Κέρκεζ στο σχήμα βοήθησαν να ζωντανέψει επιθετικά και να απειλήσει την αντίπαλη περιοχή κάτι που δεν έκανε νωρίτερα.  Αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα θα λέγαμε αφού απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για ένα τουλάχιστον γκολ.

Με την ομάδα μας να έχει την κατοχή και να πατά ελαφρώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ξεκίνησε ο αγώνας στο Παπαδόπουλος για το Σούπερ Καπ με αντίπαλο το κατεστημένο του Αποέλ.  Η ΑΕΛ μας είχε την ανούσια κατοχή της μπάλας το πρώτο περίπου τέταρτο με το Αποέλ να ισορροπεί το παιχνίδι στη συνέχεια, κράτησε λίγο παραπάνω μπάλα και στο 26′ σκόραρε μετά από φάουλ από πλάγια δεξιά.  Η κακή αμυντική συμπεριφορά και η έξοδος του Πρόσεκ επέτρεψαν στο Αποέλ να σκοράρει με το κεφάλι.

Ακίνδυνη εντελώς επιθετικά η ομάδα μας έφτιαξε την πρώτη της ευκαιρία στο 44′ με τον Τόρρες όπου υποδέχθηκε διαγώνια μπαλιά του Μεντόγεβιτς από αριστερά, κατέβασε ντρίμπλαρε και έκανε ένα σουτ με το αριστερό όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε με περισσότερη ενέργεια, είχε την κατοχή της μπάλας και πήρε τα ρίσκα της για να γύρει η πλάστιγγα στο μέρος της.  Ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη, προσπάθησε περισσότερο και ήταν πολύ καλύτερη του κατεστημένου στο Β’ ημίχρονο.

Στο 57′ ο Μάε έχασε κλασσική ευκαιρία μετά από εκπληκτικό σερβίρισμα του Τόρες, σε δεύτερο χρόνο ο Αβραάμ δεν μπόρεσε ούτε αυτός να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αβραάμ έπιασε καλό σουτ εντός περιοχής όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Βάτερμαν.

Απίστευτη ευκαιρία είχε η ομάδα μας με Χουράδο να βάζει το πόδι αλλά να μην βρίσκει την μπάλα, όλα ξεκίνησαν πάλι από προσπάθεια του Τόρρες από δεξια στο 72′ που έκανε παράλληλη μπαλιά φέρνοντας τον επιθετικό της ομάδας μας σε πλεονεκτική θέση.

Στο 82′ ξανά ο Τόρες έκανε μια μπαλιά που έπιασε περίεργη τροχιά παράλληλα με την αντίπαλη εστία δεν μπόρεσε ο Αβραάμ που ήταν εκεί να σπρώξει την μπάλα μέσα.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Ν. Τεϊσέιρα, Ντοσα Τζούνιορ, Γουίλερ, Γκαστανιάγκα, Γκοντάλ, Τόρες, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Γκαζαριάν (70′ Χουράδο), Μαέε (77′ Μαρκόσκι).

Κάρτες: Νιλς / Ζοαοζίνιο, Μιχαιλοβιτς,