Νίκη με 2-0 χωρίς να φορτσάρει απέναντι στην ΕΝΠ

Τη νίκη με 2-0 πήρε η ομάδα μας με αντίπαλο την ΕΝΠ στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος 2019-2020.

Σε γενικές γραμμές η ομάδα μας είχε μια ανούσια κατοχή το πρώτο ημίχρονο, ενώ μετά την επίτευξη του πέναλτι αφαίρεσαι λίγο το άγχος και έπαιξε καλύτερα, έριξε εντελώς ρυθμούς μετά το 2-0.  Κρατάει το τρίποντο όχι όμως την φλύαρη κατοχή αλλά και τις άμυνες που σε πολλές περιπτώσεις αντεπιθέσεων την έπιαναν στον ύπνο.

Πιο ορεξάτη και με διάθεση να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΝΠ με αποτέλεσμα να δημιουργήσει δυο σοβαρές ευκαιρίες στην περιοχή του Βοζίνια, η πρώτη στο 6′ με το πλασέ του Στεπάνιακ που πέρασε έξω και η δεύτερη δυο λεπτά αργότερα με τον Ριέρα.

Η ομάδα μας μετά το πρώτο τέταρτο, άρχισε να πατά καλύτερα και να κυκλφορά την μπάλα ταχύτερα, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους φτιάχνοντας προυποθέσεις για το γκολ χωρίς όμως οι προσπάθειες να καταλήγουν στον στόχο.  Έγιναν κάποια βιαστικά μακρινά σουτ τα οποία δεν απείλησαν ενώ μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΛ μας ήταν αυτή στο 18′ με το σουτ του Γκαζαριάν να αποκρούεται από αμυντικούς και τον Αβραάμ από το ύψος του πέναλτι να μην μπορεί να κερδίσει τον Κλέυμαν.  Τα ποσοστά κατοχής της μπάλας έκλεισαν το ημίχρονο με 63% για την ομάδα μας.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μας πολύ νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ αφού ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή μετά από σουτ της ομάδας μας σφύριξε πέναλτι σε χέρι του Οντόζι στην περιοχή, που ήταν ήδη κιτρινισμένος και ευστοχώντας ο Ιβάν Κάρλος έκανε τα πράγματα ευκολότερα για τη συνέχεια.

Στο 61′ ο Γουίλερ έκανε ωραίο γύρισμα στην περιοχή βρίσκοντας τον Αβραάμ που έπιασε ένα ξερό σουτ με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα μας.

H ΕΝΠ είχε δοκάρι στο 55′ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ ενώ στο 65′ ο Βαρέλα βρέθηκε φάτσα με τον Βοζίνια και ευτυχώς δεν μπόρεσε.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Γουίλερ, Τζούνιορ, Α. Τεϊσέιρα, Ν. Τεξέιρα, Γκαστανιάγα, Νταβόρ, Γκαζαριάν (85′ Στυλιανός Παντελή), Αβραάμ, Τόρρες (79′ Γερολέμου), Ιβάν Κάρλος (76′ Χουράδο).

Κάρτες: Γκαστανιάγκα, Νταβόρ / Ουντόζι (κόκκινη – 2η κίτρινη)