Μοιράστηκαν από ένα βαθμό (0-0 με Ανόρθωση)

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, η ομάδα μας έφερε ισοπαλία 0-0 με την Ανόρθωση στο Τσίρειο για την πρώτη αγωνιστική του προωταθλήματος. Η ομάδα αν και κατά διαστήματα έχασε 1-2 ευκαιρίες να σκοράρει, φάνηκε να χρειάζεται δουλειά στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Λίγο οι ψηλές θερμοκρασίες, λίγο το ότι είναι πολύ νωρίς στο πρωτάθλημα, δε μπορούμε να είμαστε αυστηροί στον τρόπο που αγωνίστηκε η ομάδα μας. Οι 2 ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό έχοντας βασικό στοιχείο το σκληρό παιχνίδι. Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας το ερχόμενο Σάββατο με την ΕΝΠ και πάλι στο Τσίρειο.

Α’ Ημίχρονο

To πρώτο μέρος κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα θεάματος καθώς οι 2 ομάδες έδειξαν να μην έχουν αρκετή όρεξη. Η ΑΕΛ προσπάθησε να μπεί δυνατά όμως η Ανόρθωση ισοζύγισε νωρίς και κρατούσε περισσότερο τη μπάλα. H πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 10′ για την ομάδα μας με τα 2 σουτ του Γκαζαριάν να βρίσκουν στα σώματα αμυντικών της Ανόρθωσης. Η Ανόρθωση έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 20′ με τον Ντούρις να πιάνει το απευθείας σουτ μετά από πάσα του Ράγιος, ο Βοζίνια έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος κινήθηκε σε καλύτερους ρυθμούς και από τις 2 ομάδες, καθώς παρουσιάστηκαν πιο ορεξάτες και αυτό φάνηκε από τον τρόπο παιχνιδιού τους όπως επίσης και από τις πιο πολλές ευκαιρίες, παρά του πρώτου μέρους. Στο 53ο λεπτό ο Ράγιος έκανε ένα ωραίο απευθείας φάουλ όμως ο Βοζίνια ήταν έτοιμος και έδιωξε σε κορνερ. Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 61ο λεπτό όταν μετά από ωραία πάσα του Γκαζαριάν η μπάλα στρώθηκε στον Ιβάν Κάρλος αλλά το σουτ του ήταν χαλαρό και ο Λόρια δεν δυσκολεύτηκε. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λόρια έπεσε εξαιρετικά και αποσόβησε σίγουρο γκολ μετά από ωραία κεφαλιά του Τεσέϊρα. Μεγάλη ευκαιρία έχασε η Ανόρθωση στο 79′ με τον Ράγιος, όμως ο Βοζίνια ήταν έτοιμος και εξ επαφής έδιωξε τη μπάλα. Η ΑΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες στο 85′ όταν ο Γκαζαριάν με μπαλιά βρήκε τον Αβράαμ στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Λόρια.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Κυριάκου, Τζούνιορ, Α. Τεϊσέιρα, Γκοντάλ (46′ Γουήλερ), Αβραάμ, Γκαστανιάγα, Αντάμοβιτς, Τόρες (60′ Νταβόρ), Γκαζαριάν, Αγκάνοβιτς (46′ Ι.Κάρλος).

Κίτρινες: Αγκάνοβιτς, Aντάμοβιτς, Γκοντάλ, Γουήλερ / Ντούρις