Ο διαιτητής έδωσε την πρόκριση στον άθλιο Άρη!

Με 0-1 έχασε η ομάδα μας από ανύπακρτο πέναλτι στο ΑΕΚ Αρένα και ως εκτούτου αποκλείεται από το Europa Leauge.  Οι αλάζονες και αστείοι παράγοντες του Άρη κάτι περισσότερο θα γνώριζαν όταν δήλωναν με θράσος πως θα προκριθούν στην Κύπρο.  Ο διαιτητής Σόουζα έσπρωξε στην επόμενη φάση τον Άρη με τις πράξεις του και πραγματικά όσοι είδατε τον αγώνα, είναι εμφανής το άθλιο ποδόσφαιρο του Άρη και η διαιτησία του Πορτογάλου που έπαιξε σημαντικό παράγοντα για την έκβαση του αγώνα και της πρόκρισης.

Η ΑΕΛ του Κέρκεζ ήταν καλύτερη στο γήπεδο, αδικήθηκε παράφορα και αν μια ομάδα άξιζε την πρόκριση ήταν η Αθλητική Ένωση Λεμεσού.  Η αστεία ομάδα του Άρη που κλαίγεται από τις 25/7 δεν έχει μέλλον ούτε στην Ευρώπη ούτε στο Ελληνικό πρωτάθλημα με τέτοιο ποδόσφαιρο.  Η υποτιμημένη στα μάτια τους ΑΕΛ με το μηδαμινό μπάτζε τους έβαλε τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι και χρειάστηκαν τον διαιτητή και την εύνοια του.

Αναλυτικά στον αγώνα:

Πολύ καλύτερη η ομάδα μας το πρώτο ημίχρονο, διερωτόμαστε ποιοι και γιατί υπήρξαν εξαρχής αλάζονες και υπερόπτες.  Μόλις στο 5′ υπήρξε κλασσική ευκαιρία με τον Χουράδο που βρέθηκε φάτσα με τον Κουέστα όμως πλάσαρε ανεπιτυχώς.

Η ομάδα μας ενώ κρατούσε μπάλα και είχε την υπεροχή για 13′ λεπτά ο διαιτητής αποφάσισε να δώσει ένα αστείο πέναλτι στον Άρη, όπου ο Ιντέγιε με ένα άγγιγμα γκρεμίστηκε μπρος στα μάτια τόσων τηλεθεατών.  Η επανάληψη δεν δικαιώνει ουτε τον διαιτητή ούτε τον ποδοσφαιριστή που επιβεβαιώνει ποιοι παίζουν αντιποδόσφαιρο.

Ο Ντιγκινί εκτέλεσε το πέναλτι επιτυχώς με αποτέλεσμα ο Άρης να πάρει το προβάδισμα με 0-1 όσο η ομάδα μας πίεζε και είχε την υπεροχή.

Η ομάδα μας συνέχισε να είναι καλύτερη και να πιέζει τον Άρη να διεκδικεί την ισοφάριση και την πρόκριση.  Ο Άρης βρήκε κενά στο 23′ με ένα πλασέ του Ιντέγιε που ήταν χλυαρό όμως κόντραρε κάπου και δυσκόλεψε τον Βοζίνια που όμως ήταν σωστός.

Ήδη από το 33′ ο τερματοφύλακας του Άρη είχε δεχθεί κίτρινη για καθυστερήσεις, αυτοί μιλούσαν για αντιποδόσφαιρο.

Η ομάδα μας έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Γουίλερ στο 35′ από αριστερά, έκανε το γύρισμα όμως δεν βρέθηκε κανείς εκεί να βάλει την προβολή ενώ δυο λεπτά αργότερα η ομάδα μας είχε βρει δοκάρι με τον Νιλς Τεξέιρα μετά από εκτέλεση κόρνερ.  Πραγματικά από το μισό μέτρο ο Νιλς σημάδεψε το δοκάρι.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας ήταν ανώτερη, πίεζε ανελλιπώς όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ.  Ο Άρης αρκείτουν στο να αμύνεται και να κάνει σκληρά μαρκαρίσματα.  Αρκεί να πούμε για τις 5 κάρτες που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα μας συνέχισε να είναι καλύτερη από τον αντίπαλο της που έδειξε τι θα πει αντιποδόσφαιρο, με την περισσότερη ώρα να ροκανίζει τον χρόνο αντί να στρώσει τη μπάλα στο γήπεδο.  Ο διαιτητής στέρησε πέναλτι στην ΑΕΛ μας πεντακάθαρο στο 60′.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκαζαριάν έκανε δυνατό σουτ δύσκολα απόκρουσε ο Κουέστα.  Όσο περνούσε ο χρόνος ο Άρης δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, η ομάδα μας ήταν καλύτερη και έπαιξε με αξιοπρέπεια.

Στο 81′ η ομάδα μας έχασε κλασσική ευκαιρία να κάνει το 1-1 με τον Αντόνια από δεξια που έκανε υπέροχη σέντρα στον Ιβαν Κάρλος και ο Κουέστα απόκρουσε εντυπωσιακά.

Ο διαιτητής συμπλήρωσε την γελοιότητα, δινοντας κόκκινη στο 82΄ του Γκοντάλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που απλά πέρασε δίπλα από ποδοσφαιριστή του Άρη.

Δεν άξιζε στον Άρη τέτοια πρόκριση, αυτή η ομάδα είναι αστεία, δεν έχει κανένα μέλλον και θα είμαστε εδώ να τα ξαναπούμε.   Μπράβο στον Κέρκεζ και την ομάδα του που το πάλεψαν απέναντι σε ένα διαιτητή που φορούσε φανέλα του Άρη στην Λάρνακα και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά άξιζε το εισιτήριο της πρόκρισης. Οι ποδοσφαιριστές μας έδωσαν τα πάντα και το χειροκρότημα τους άξιζε ολοκληρωτικά.  ΑΕΛ σημείνει αξιοπρέπεια και αντίσταση, κατεστημένο και ευνοημένοι δεν υπήρξαμε ποτέ!

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Γκοντάλ, Γουίλερ (52′ Αβραάμ), Ν.Τεξέιρα (65′ Αντόνια), Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς, Γκαζαριάν, Χουράδο (52′ Χουράδο)

Κάρτες: Γκοντάλ, Ν. Τεξέιρα, Γουίλερ, Γκαστανιάγα, Αντόνια / Ζουλιάν, Ματίγια, Βέλεθ, Ντιγκινί, Κορχούτ

Κόκκινες: Γκοντάλ (2η κίτρινη)