Στάθηκε όρθια στη Θεσσαλονίκη

Ισόπαλια 0-0 απέσπασε η ομάδα μας απόψε με τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για το Europa League. H ΑΕΛ ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη και δεν φοβήθηκε ούτε στιγμή τον αντίπαλο στην έδρα του. Μια έδρα μπροστά σε 20.000 κόσμο. Οι 2 ομάδες θα ξεκαθαρίσουν την πρόκριση σε μια εβδομάδα (1η Αυγούστου) στο “ΑΕΚ Αρένα”.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε δυνατά και με όρεξη και για τις 2 ομάδες. Σαφώς πιο επικίνδυνος ο Άρης ο οποίος είχε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να σκοράρει. Πρώτη προϋπόθεση για ευκαιρία ήταν για την ΑΕΛ στο 2ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Ντόσσα η οποία πέρασε έξω. Ο Άρης απάντησε στην ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα όταν ο Ιντέγιε έφυγε ξεχασμένος μόνος με τον Βοζίνια, ευτυχώς το σουτ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 9ο λεπτό ο Ντιγκινί έκανε ένα δυνατό σουτ, ευτυχώς ο Βοζίνια ήταν έτοιμος. Στο 30ο λεπτό ο Γκαστανιάγκα έπιασε τη πισινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ όμως και αυτή η κεφαλιά πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 40′ ο Άρης έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με το σουτ του Σούντγκρεν να κόβει εντυπωσιακά ο Βοζίνια, η μπάλα επέστρεψε στον Φετφατζίδη ευτυχώς όμως το αριστερό που έπιασε σημάδεψε το δοκάρι της εστίας μας.

Β’ Ημίχρονο

Πρώτη δύσκολη κατάσταση στο δεύτερο μέρος ήταν στην περιοχή της ΑΕΛ όταν ο Ντιγκινί έφυγε από τα αρίστερα, έπιασε το σουτ αλλά ο Βοζίνια απέκρουσε ξανά. Στο 65′ ο Γκαζαριάν έπιασε ένα βολέ τρία λεπτά μετά που μπήκε στον αγώνα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Γκαζαριάν έχασε τεράστια ευκαιρία καθώς σημάδεψε και πάλι με βολέ το οριζόντιο δοκάρι. Στο 73 ο Βοζίνια έκανε μεγάλη απέκρουση καθώς πέταξε και έκοψε το δυνατό σουτ του Τόμσον. Στο 77′ νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Ντόσσα να πιάνει την κοντινή κεφαλιά αλλά η αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν έτοιμος. Στο 86ο λεπτό η ΑΕΛ φάνηκε τυχερή καθώς ο Ματίγια σημάδεψε από πολύ κοντά το δοκάρι του Βοζίνια.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Ν. Τεϊσέιρα, Τζούνιορ (79′ Ι.Κάρλος), Γκοντάλ, Α. Τεϊσέιρα, Γουίλερ (88′ Αβράαμ), Γκαθτανιάγα, Αντάμοβιτς (62′ Γκαζαριάν), Ζντραφκόφσκι, Αγκάνοβιτς, Χουράδο.

Κίτρινες: Φετφατζίδης, Μπάσα, Ιντέγιε, Σούκρε / Αντάμοβιτς, Γκαστανιάγκα, Γουήλερ, Ν.Τεξέϊρα, Βοζίνια, Γκαζαριάν