Με ανατροπή και το μυαλό στον τελικό

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα μας στον σημερινό αγώνα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα. Αν και η ΑΕΛάρα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, κατάφερε να τα φέρει τούμπα και να κερδίσει τον αγώνα με 5-2!

Ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Χουράδο, όπου με 3 γκολ και χάτ-τρικ βρίσκεται πλέον στη πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ!

Α Ημίχρονο

Η ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι με όρεξη και στα πρώτα 10 λεπτά έχασε δύο σοβαρές ευκαιρίες για να σκοράρει με το Σχραντζ και Χουράδο. Στο 14′ ήρθε η αναγκαστική αλλαγή του Γκαστανιάγκα (ευτυχώς δε φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό) που αποσυντόνισε την ομάδα και έδωσε χώρο στην αντίπαλο. Στο 22′ και στο 32′ η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε 2 γκολ μετά από ολιγωρία της άμυνάς μας και στις δύο περιπτώσεις. Ευτυχώς, πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου ήρθε η μείωση σε 1-2 με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Ντα Σίλβα. Να σημειώσουμε πως η παράβαση ήταν εντός περιοχής και κανονικά θα έπρεπε να υποδειχθεί πέναλτι, όμως ο Ντα Σίλα…δεν καταλαβαίνει από αυτά.

Β Ημίχρονο

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πολύ πιο ορεξάτη στο γήπεδο και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 69′ ακυρώθηκε γκολ του Αβραάμ σε μια περίεργη απόφαση του βοηθού διαιτητή. Ένα μόλις λεπτό αργότερα, ο Χουράδο τα κατάφερε, έστω και με δυσκολία, και έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία για την ισοφάριση. Στο 74′ μετά από ωραία σέντρα του Άλεξ ο Χουράδο με δυνατή κεφαλιά έκανε το 3-2 και την ανατροπή για την ΑΕΛάρα.

Η αντεπίθεση διαρκείας της ομάδας μας συνεχίστηκε και 1 λεπτό αργότερα έγινε το 4-2, μετά από γύρισμα του Τεξέιρα και αυτογκόλ του αμυντικού στη προσπάθεια να διώξει. Στο 81′ μετά από μπαλιά από τα δεξιά ο Αγκάνοβιτς έπιασε το εντυπωσιακό γυριστό όμως δυστυχώς η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Στην επόμενη φάση ο Χουράδο δε συγχώρεσε γράφοντας το εντυπωσιακό 5-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και το δικό του χατ-τρίκ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια (12’Φιντέλις), Αβραάμ, Άλεξ, Λαφράνς, Χουράδο, Ν. Τεϊξέιρα, Σχρανζ (47’Αγκάνοβιτς), Αντάμοβιτς.