Από ένα ημίχρονο και ισοπαλία

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα για την 7η αγωνιστική της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και δίκαια τέλειωσε με μοιρασιά. Η ΑΕΛ ευτύχησε να σκοράρει με πανέμορφο γκολ του Γκαστανιάγκα εκτός περιοχής ενώ ο Απόλλωνας ισοφάρισε στην επανάληψη με Γιούστε. Σε εξαιρετική βραδιά ο Βοζίνια ο οποίος εκτός από 4 καλές αποκρούσεις, απόκρουσε και πέναλτυ του Ζελάγια. Στη φάση του πέναλτυ η ομάδα μας έμεινε και με 10 μετά από 2η κίτρινη στον Αγκάνοβιτς.

Α’ Ημίχρονο

Με αρκετό θέαμα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες η καθεμιά. Αυτή που ευτύχησε να σκοράρει όμως ήταν η ομάδα μας. Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν για την ομάδα μας στο 6ο λεπτό όταν ο Αγκάνοβιτς γύρισε τη μπάλα στην περιοχή αλλά ο Μακρής δεν πρόλαβε τη μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα μας σε εκτέλεση κόρνερ έχασε νέα ευκαιρία με την καρφωτή κεφαλιά του Ντόσσα να περνάει μόλις έξω. Στο 15΄ ο Απόλλωνας έχασε τη πρώτη του ευκαιρία με τον Σαρδινέρο όταν ο Ισπανός έκανε τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση εντός της περιοχής όμως ο Βοζίνια έδιωξε. Η ΑΕΛ απάντησε στην ευκαιρία στο επόμενο λεπτό με σουτ του Μακρή. Στο 17′ η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Χουράδο αλλά ο Γιούστε πρόλαβε και έδιωξε πάνω στη γραμμή προ τέρματος. Το γκολ τελικά για την ομάδα μας ήρθε στο 19′, μετά από εκτέλεση φάουλ στην περιοχή, ο Μπρου έδιωξε με το κεφάλι όμως ο Ισπανός με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στο 30ο λεπτό ο Βοζίνια με διπλή προσπάθεια μάζεψε το σουτ του Ζελάγια. Δέκα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν η κεφαλιά του Ζελάγια σταμάτησε στο δοκάρι.

Β’ Ημίχρονο

Με πιο λίγες φάσεις παρουσιάστηκαν στο δεύτερο μέρος οι 2 ομάδες αλλά και πάλι είχε γκολ. Αυτή την φορά από πλευράς Απόλλωνα. Στο 52′ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτυ για κράτημα του Αγκάνοβιτς στον Βασιλείου. Μάλιστα ο διαιτητής έδειξε 2η κίτρινη κάρτα στον Αγκάνοβιτς έτσι η ΑΕΛ συνεχίζει με 10 νωρίς στο 2ο μέρος. Ο Βοζίνια κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Ζελάγια. Το γκολ του Απόλλωνα ήρθε τελικά στο 72΄ με τον Γιούστε να πλασάρει εντός περιοχή ανενόχλητος. Πέντε λεπτά αργόρερα, μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Μπρου ανενόχλητος λίγο έξω από την περιοχή είδε τον Βοζίνια να αποκρούει το σουτ του. Στην επαναφορά της μπάλας ο Ζελάγια ήταν άστοχος. Στο 90+1 ο Φαουμπάλα έπιασε την κεφαλιά αλλά ευτυχώς έδιωξε τη μπάλα ο πολύ καλός σήμερα Βοζίνια.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Ντόσα, Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα (46′ Νταβόρ), Λαφράνς, Μακρή, Φιντέλις, Χουράδο(66′ Σχρανζ), Γουίλερ, Αντόνια, Αγκάνοβιτς

Kίτρινες: Σελίμοβιτς, Μπρου / Ντόσσα, Τεσέϊρα, Αγκάνοβιτς (2), Σχρανζ, Γουήλερ

Κόκκινες: Αγκάνοβιτς