Απομακρύνεται από την 3η θέση

Την ήττα με 2-3 γνώρισε απόψε η ομάδα μας στο Τσίρειο από την ΑΕΚ. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό από πλευράς θεάματος αλλά δυστυχώς η ομάδα μας έφυγε με την ήττα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2 φορές, η ομάδα μας ισοφάρισε επίσης 2 φορές ωστόσο η ΑΕΚ με τον Καταλά και σε μια φάση που φαινόταν να ελέγχει ο Βοζίνια, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και έδωσε τους 3 πόντους στον αντίπαλο. Η διαφορά τώρα από την 3η θέση έχει αυξηθεί από το -1 στο -4. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας είναι ο επαναληπτικός με Απόλλωνα ενώ ίδιος αντίπαλος είναι και στην επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Α’ Ημίχρονο

Στο 11′ μεγάλη ευκαιρία για τη ΑΕΛ να ανοίξει το σκορ όταν ο Σχρανζ έδωσε από πλάγια στον Αγκάνοβιτς ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε αλλά δυστυχώς η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι. Στο 25′ στην πρώτη πολύ καλή ευκαιρία της η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει στο σκορ μετά από πάσα του Γιάννου στον Τρισκοφσκι έξω από την περιοχή και με φάλτσο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Απίστευτη τεράστια ευκαιρία στο 33′ με την ΑΕΛ να φλερτάρει με την ισοφάριση όταν η δυνατή κεφαλιά του Τεσέϊρα σημάδεψε το δοκάρι από τα 3 μέτρα. Τρία λεπτά αργότερα το γκολ τελικά ήρθε μετά από μία δύσκολη φάση, μετά από σέντρα του Αγκάνοβιτς η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Σχράνζ και κατέληξε στον Φιντέλις ο οποίος με προβολή την έστειλε τα δίχτυα. Ο διαιτητής στην αρχή το ακύρωσε νομιζόμενος πως ο βοηθός σήκωσε τη σημαία αλλά τελικά αντιλήφθηκε πως ο βοηθός δεν υπέδειξε κάτι κι έτσι το γκολ μέτρησε κανονικά. Στο 43′ ο Νταβορ έπιασε ένα βολέ εκτός περιοχής το οποίο όμως έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Β’ Ημίχρονο

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50′ μετά από εκτέλεση κορνερ ο Τρουγιόλς βρέθηκε αμαρκάριστος και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2. Στο 66ο λεπτό ο Σωτηρίου αρνήθηκε πέναλτυ σε παράβαση πάνω στον Μυτίδη. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα μας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά από πισινή κεφαλιά του Χουράδο προς τον Λαφρανς ο οποίος μόνος έκανε το 2-2. Στο 82′ ο Βοζίνια έκανε μεγάλη απόκρουση όταν ο Γιάννου βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα μας ο οποίος έδιωξε σε κορνερ. Στην εκτέλεση του κορνερ ο Καταλά βρέθηκε αμαρκάριστος, η φάση φαινόταν εύκολη αλλά ο Βοζίνια μπερδεύτηκε και άφησε τη μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα και να γίνει το 2-3.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Λεάντρο Σίλβα (70′ A.Ντα Σίλβα), Νταβόρ (55′ Αντάμοβιτς), Μυτίδης, Λαφράνς, Φιντέλις, Γκοντάλ, Γουήλερ, Σρανζ (62′ Χουράδο), Αγκάνοβιτς

Κίτρινες: Φιντέλις, Σχράνζ, Γκοντάλ (2), Αντάμοβιτς

Κόκκινες: Γκοντάλ