Ο Χουράδο είχε το κλειδί και χάρισε τη νίκη!

Σε μια πολύ σημαντική νίκη έφτασε η ομάδα μας η οποία κέρδισε τη Νεα Σαλαμίνα στην 4η αγωνιστική των Play Off με 0-2 με δυο γκολ του Χουράδο που πέρασε ως αλλαγή.   Η ΑΕΛ μας επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 συνεχόμενες ήττες.

Χωρίς να εντυπωσιάσει αλλά να είναι ελαφρώς καλύτερη από την αντίπαλο της έπαιξε με αξιοπρέπεια θυμίζοντας την ΑΕΛ που θέλουμε και όχι την ομάδα που είδαμε στους αγωνιστικούς χώρους τα τελευταία παιχνίδια.

Η νίκη αυτή σημαίνει πολλά βαθμολογικά αφού τελειώνει τις όποιες ελπίδες είχε η Νεα Σαλαμίνα για να καπαρώσει θέση που οδηγεί στην Ευρώπη ενώ κρατά τη διαφορά των δυο πόντων από την ΑΕΚ.

Το πρώτο 45′ λέπτο η ομάδα μας προσπάθησε να κρατήσει η μπάλα και να δώσει τον δικό της ρυθμό στον αγώνα, κάτι το οποίο κατάφερε στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει αφού η αντίπαλ ομάδα έκλεινε υποδειγματικά τους χώρους και κάθε μπαλιά είχε είτε αντίπαλο αποδέκτη ή η μπάλα έφευγε εκτός γηπέδου.

Δεν υπήρχαν αυτοματισμοί ούτε συνενόηση με αποτέλεσμα πολλές μακρινές μπαλιές να φεύγουν στα αζήτητα.

Η ομάδα μας απείλησε στο 5′ με μακρινό σουτ του Γκαστανιάγα και επίσης μακρινό φάουλ του Άλεξ.

Στις αρχές της επανάληψης η ομάδα μας έδωσε χώρους στη Σαλαμίνα με αποτέλεσμα να ασκήσει στα αρχικά στάδια κάποια πίεση στην άμυνα μας.

Στη συνέχεια όμως και με την πάροδο του πρώτου δεκαλέπτου επαληθέυτηκε η εικόνα του Α’ ημιχρόνου με την ομάδα μας να κρατά τη μπάλα και να προσπαθεί να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις από τα μετόπισθεν.

Το πρώτο μήνυμα στην αντίπαλη ομάδα έστειλε ο Ντόσσα Τζούνιορ στο 56′ όπου ο Γκολομπάρτ ανέκοψε την πορεία της μπάλας επάνω στη γραμμή.

Ο Κέρκεζ λες και είχε άσσο στο μανίκι όπου ενάμιση λεπτό μετά που πέρασε τον Χουράδο στον αγώνα, ο επιθετικός της ομάδας βρήκε δίκτυα στο 68′ με βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής της Σαλαμίνας στέλνοντας τη μπάλα πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να αναπαυτεί στα δίκτυα του Βεσελόσκι.

Επτά λεπτά αργότερα, στο 75′ δηλαδή ο Χουράδο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα μας με δεύτερο προσωπικό του γκολ από την άσπρη βούλα του πέναλτι, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Σχράνζ.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαραχτήρα με την ομάδα μας να φτάνει σε μια πολύ σημαντική νίκη, ενώ φλέρταρε και με το γκολ σε κάποιες περιπτώσεις.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τζούνιορ, Αντρέ Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Ντα Σίλβα (81 Μυτίδης), Λαφράνς, Μακρής (67′ Χουράδο), Νιλς Τεξέιρα, Σχράνζ (77′ Φιντέλις), Αντάμοβιτς.

Κάρτες: Χριστοφόρου, Γκολομπάρτ, Μαρκάσα / Άλεξ Ντα Σίλβα, Σχράνζ, Νιλς