Μεγάλο ματς και νίκη

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της ομάδας μας και γενικότερα στο φετινό πρωτάθλημα, η ομάδα μας πήρε μια σημαντική νίκη με 3-2 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Η ΑΕΛ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με καταλάθος αυτογκόλ του Νέστωρα Μυτίδη στο 11′, κατάφερε μέχρι το 28′ να φέρει τα πάνω κάτω με 2 γκολ του Λεάντρο Σίλβα. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες ωστόσο η Σαλαμίνα κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η ΑΕΛ στην επανάληψη ανασυντάχθηκε και δεν το έβαλε κάτω και με τον διακριθέντα σήμερα Αντόνια, έγραψε το τελικό 3-2. Η ομάδα μας είναι στη 2η θέση με 45 βαθμούς και στο -1 από το πρώτο Αποέλ. Επόμενος αγώνας με Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Α’ Ημίχρονο

Αρκετά πλούσιο σε γκολ και φάσεις ήταν το πρώτο μέρος του παιχνιδιού. Η ομάδα μας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει την ανατροπή, να έχει την υπεροχή αλλά προς το τέλος του ημιχρόνου η Σαλαμίνα κατάφερε να κάνει το 2-2. Στο 11΄ η Νέα Σαλαμίνα στην πρώτη της ευκαιρία για γκολ, κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ με πολλά φάρσα, η μπάλα βρήκε πάνω στον Μυτίδη και κατέληξε στην γωνιά του Πρότσεκ. Στο 22′ η ομάδα μας ισοφάρισε με εξαιρετική εκτέλεση απευθείας φάουλ. Τρία λεπτά αργότερα ο Αντόνια έβγαλε ωραία μπαλιά μέσα στην περιοχή για τον Μακρή, το σουτ του οποίου όμως πέρασε έξω. Στο 28′ η ανατροπή για την ΑΕΛ ήρθε μετά από όμορφες πάσες μεταξύ Αντόνια-Γουήλερ-Σίλβα με τον τελευταίο να πλασάρει ωραία τον Βεζελόφσκι με το 2ο του προσωπικό γκολ. Στο 38′ ο Μακρής πήρε τη μπάλα, έτρεξε μέχρι τη μεγάλη περιοχή αλλά το φαλτσαριστό σουτ του έφυγε πάνω από οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έχασε νέα ευκαιρία μετά από εξαιρετική ντρίμπλα του Αντόνια ο οποίος έκανε τη παράλληλη συρτή αλλά ο Βεζελόφσκι έδιωξε τη μπάλα και στη συνέχεια οι αμυντικοί έστειλαν την μπάλα κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα κατέληξε εκτός περιοχής για τον Αντάμοβιτς ο οποίος έπιασε ένα ξερό σουτ σημαδεύοντας το δοκάρι. Στο 44′ η Σαλαμίνα κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Τιάγκο από το πουθενά με πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής.

Β’ Ημίχρονο

Πολύ καλά μπήκε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα μας. Στο 53′ ο Μυτίδης πολέμησε και κέρδισε μια χαμένη πάσα από τον Αντάμοβιτς, έδωσε μέσα στην περιοχή για τον Αντόνια ο οποίος από πολύ κοντά έκανε το 3-2. Στο 60ο λεπτό ο Μακρής λίγο έλειψε να χριστεί κι αυτός σκόρερ αλλά το βολέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Βεζελόφσκι. Στο 67′ ο Τιάγκο πήγε να αιφνιδιάσει από πολύ πλάγια με απευθείας φάουλ ευτυχώς όμως η μπάλα πήγε στην εξωτερική των δικτύων. Στο 88ο λεπτό ο Αγκάνοβιτς λίγο μετά την είσοδο του στον αγώνα έκανε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ ωστόσο η μπάλα έφυγε αουτ.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Ν. Τεϊσέιρα, Ζούνιορ, Α. Τεϊσέιρα, Γουίλερ, Αντόνια, Λ. Σίλβα (84′ Αγκάνοβιτς), Ζντραφκόφσκι, Μακρής, Αντάμοβιτς (66′ Φιντέλις), Μυτίδης (72′ Χουράδο).

Κίτρινες: Τεσέϊρα, Φιντέλις