Συμβιβασμός με ΑΕΚ

Σε ένα σκληρό παιχνίδι και κυρίως παιχνίδι κέντρου, η ομάδα μας εξήλθε ισόπαλη στο Τσίρειο με την ΑΕΚ με 0-0. Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και καλύτερα αλλά ο αντίπαλος μετά ισοζύγισε το παιχνίδι. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι η ευκολία που έπεφταν κάτω οι παίκτες της ΑΕΚ και η ευκολία που σφυρούσε αυτά τα πεσίματα ο διαιτητής. Η ΑΕΛ είναι τώρα μόνη στην 2η θέση στο +1 από Απόλλωνα, στο -1 από Αποέλ και στο +9 από τη σημερινή αντίπαλο.

A’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα μας με την ΑΕΚ να προσπαθεί να σπάσει τον ρυθμό με συνεχές φαουλ και νεύρα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 10′ με την σέντρα του Μακρή να σημαδεύει το κεφάλι του Χουράδο ο οποίος έπιασε ξυστά τη κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του κάνε το χατίρι να πάει στα δίκτυα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τρισκόφσκι έκανε ένα δυνατό σουτ αλλα ο Πρότσεκ έδιωξε σε κορνερ. Η νέα μεγάλη φάση ήρθε στο επόμενο λεπτό και πάλι για την ΑΕΚ όταν ο Γιάννου έφυγε τετ-α-τετ αλλά ο Πρότσεκ και πάλι βγήκε νικητής. Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 34′ με το Γιάννου να βγαίνει φάτσα με τον Πρότσεκ αλλα ο τερματοφύλακας της ομάδας μας βρήκε τη μπάλα και μετά στο δοκάρι. Προηγήθηκε φάουλ στον Χουράδο αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να σφυρίξει.

B’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη οι 2 ομάδες κινόντουσαν σε παρόμοιους ρυθμούς, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς το τέρμα του Πρότσεκ. Από την άλλη πλευρά ο Κέρκεζ προσπάθησε να φτιάξει την ομάδα με αλλαγές από τον πάγκο όπως επίσης και με εσωτερικές αλλαγές. Στο 73′ ο Χέφελντ ευνοήθηκε από τις κόντρες στον χώρο της άμυνας της ομάδας μας, ευτυχώς όμως σούταρε έξω από την μικρή περιοχή. Στο 84′ μεγάλη φάση για την ΑΕΛ με τη συρτή σέντρα του Γουήλερ, ο Μακρής άφησε για τον Νιλς αλλά δυστυχώς το σουτ του ήταν πολύ αδύναμο και εύκολο για τον Τόνιο.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Ντόσα, Νταβόρ, Μακρής, Γκοντάλ, Χουράδο (54′ Αβράαμ), Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα, Αντόνια, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (60′ Λ.Σίλβα).

Κίτρινες: Μακρής, Ντόσσα, Γκοντάλ, Χουράδο, Αντάμοβιτς / Xέφελντ, Τέτε, Γκαρσία