Έδειξε χαρακτήρα (1-2 την ΕΝΠ)

Σε ένα δραματικό, όπως εξελίχθηκε, παιχνίδι η ομάδα μας πήρε την νίκη στο “Τάσος Μάρκου” με 1-2 απέναντι στην ΕΝΠ. Η ΑΕΛ έδειξε χαρακτήρα και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και εμφάνιση, κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα στο δεύτερο μέρος. Οι 2 ομάδες είχαν από ενα ημίχρονο, με την Ένωση να είναι καλύτερη και η ΑΕΛ να είναι αρκετά πίσω καθώς δε μπορούσε να ανταλλάξει εύκολες πάσες καθώς και να αναπτυχθεί. Η Ένωση σκόραρε στο 20′ με την κεφαλιά του Φυτανίδη. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ εμφανίστηκε αλλαγμένη και με αρκετή προσπάθεια κατάφερε μέσα σε 2 λεπτά με γκολ των Αντάμοβιτς και Ντόοσα να κάνει την ανατροπή. Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες και στους 40 βαθμούς μαζί με Απόλλωνα και στο -1 από το Αποέλ. Επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο Τσίρειο.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο είχε η ΑΕΛ στο παιχνίδι, καθώς οι παίκτες μας δεν μπορούσαν να ανταλλάξουν μια πάσα από την άμυνα στον χώρο του κέντρου και από εκεί στην επίθεση. Η Ένωση ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 19′ με το απευθείας φάουλ του Ουντόζι, ο Πρότσεκ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Φυτανίδης έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για την ΕΝΠ. Στο 32′ ο Ουντόζι απείλησε και πάλι με ένα ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής, ο Πρότσεκ έδιωξε σε κορνερ. Μετά από 2 λεπτά η Ένωση έχασε νέα ευκαιρία αυτή τη φορά με τον Ζάρατε αλλά ευτυχώς η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το πρώτο σουτ για την ομάδα μας ήρθε στο 43′ με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Αντάμοβιτς, το οποίο όμως έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε Στο 48′ ο Χουράδο στρώνει στον Λεάντρο Σίλβα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά αντί να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα την έστειλε αουτ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 58′ ο Λεάντρο Σίλβα βρήκε πολύ ωραία τον Αντάμοβιτς μέσα στην περιοχή, αυτός με περίτεχνη ενέργεια έφερε τη μπάλα μπροστά του και με σουτ έγραψε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Λεάντρο Σίλβα εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα βρήκε τον Ντόσσα Τζούνιορ ο οποίος με πισινή κεφαλιά και ήρθε η ανατροπή.

Αρχική ενδεκάδα: Πρότσεκ, Τζούνιορ, Λεάντρο Σίλβα (76′ Γκαστανιάγκα), Αβραάμ, Νταβόρ, Λαφράνς (46′ Γουήλερ), Μακρής, Γκοντάλ, Χουράδο (74′ Αγκάνοβιτς), Τειξέιρα, Αντάμονιτς

Κίτρινες: Βαλιάνος, Κολοκούδιας / Γουήλερ, Μακρής, Τζούνιορ