Η ατυχία έφερε την ήττα

Μία άτυχη φάση έφερε και την ήττα σήμερα με 0-1 απέναντι στο Αποέλ. Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήταν στο 58′ καθώς στην προσπάθεια του Τεσέϊρα να διώξει η μπάλα βρήκε το χέρι του και χωρίς δισταγμό ο Νικολάου σφύριξε την παράβαση και απέβαλε τον ποδοσφαιριστή μας με 2η κίτρινη κάρτα. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν το παιχνίδι κέντρου και η δύναμη, εξού και τα πολλά φάουλ που σφυρίστηκαν και οι 2 κόκκινες (μία σε κάθε ομάδα) που δόθηκαν. Πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. H ομάδα μας τώρα ισοβαθμεί στην 2η θέση με Απόλλωνα και στο -4 από το Αποέλ

A’ Ημίχρονο

Σε μέτριους ρυθμούς κινήθηκε το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Αυτά που κυριάρχησαν ήταν οι δύναμη και οι μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Επίσης, ατυχία βρήκε τον Χάρη Κυριάκου καθώς στην πρώτη επαφή με τη μπάλα στο 1ο λεπτό, ένιωσε ενοχλήσεις στον μυ κοντά στον τετρακέφαλο. Με την συμπλήρωση 8 λεπτών το Αποέλ ήταν αυτό που βγήκε πρώτο στην επίθεση με τον Καζού να στρώνει την μπάλα σε επιθετικό ευτυχώς όμως ο Αβράαμ με αυτοθυσία πρόλαβε του αντιπάλου και έδιωξε. Η ΑΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες στο 12ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκαστανιάγκα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάτερμαν. Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 42′ με την σέντρα του Ινσούε και τη κεφαλιά του Μπάλογκ ευτυχώς να περνά έξω.

Β΄ Ημίχρονο

Στο 58ο λεπτό ο Μπάλογκ έδωσε για τον Σόουζα μέσα στην μικρή περιοχή, ο Πρότσεκ έδιωξε εξ επαφής, η μπάλα κατέληξε στον Ινσούε ο οποίος όταν σούταρε η μπάλα βρήκε το χέρι του Τεσέϊρα και ο Νικολάου σφύριξε το πέναλτυ και με 2η κίτρινη ο αμυντικός μας αποχώρησε από το γήπεδο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μοράϊς και ευστόχησε κάνοντας το 0-1. Στο 69′ ο Εφραίμ έκανε το φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή ευτυχώς η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 78′ ο Ιωάννου του Αποέλ ανέτρεψε τον Μακρή ακριβώς πάνω στην γραμμή της μεγάλη περιοχής και δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 90+1 ο Αρτυματάς σημάδεψε το δοκάρι.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Τεϊσέιρα, Γκαστανάγια,Νταβόρ, Ντα Σίλβα (68′ Αντόνια), Λαφράνς, Μακρής, Γκοντάλ, Κυριάκου (5′ Α.Αβράαμ, 77′ Χουράδο), Γουίλερ, Αντάμοβιτς.

Kίτρινες: Τεσέϊρα (2), Αντάμοβιτς / Σόουζα, Ζαχίντ

Κόκκινες: Τεσέϊρα / Ιωάννου