Πήρε το ζητούμενο (1-3 την Αλκή)

Την 12η της νίκη πήρε απόψε η ομάδα μας φεύγοντας με ένα σπουδαίο διπλό απέναντι στην Αλκή εκτός έδρας και έφτασε στους 37 βαθμούς, επιστρέφοντας στην 2η θέση και στο +3 από Απόλλωνα και -1 από Αποέλ. Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και ευτύχησε να βάλει 2 τέρματα μέσα σε 3 λεπτά με του Μακρή και Άλεξ ντα Σίλβα. Δεν άφησε τον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρίες, οι οποίοι παρεμπιπτόντως φώναζαν χωρίς λόγο στον διαιτητή. Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν διαφορετικά με την ΑΕΛ να αμύνεται και να δίνει αδικαιολόγητα χώρο στην Αλκή αντί να σκοτώσει το παιχνίδι. Ο αντίπαλος έχασε κάποιες ευκαιρίες αλλά ευτυχώς αστοχία και Πρότσεκ κράτησαν την εστία ανέπαφη. Κάτι που δεν συνέβηκε στο 71ο λεπτό όταν η Αλκή μείωσε σε 1-2. Το παιχνίδι τέλειωσε με τον Μαρκόσκι στο τελευταίο λεπτό να κάνει το 1-3 όταν βγήκε μόνος με τον Πάρντο. Επόμενος αντίπαλος το Αποέλ στο Τσίρειο.

Α’ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και κράτησε μπάλα προσπαθώντας να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ευκαιρίες και γκολ. Το πρώτο σουτ ήρθε στο 8ο λεπτό από τον Λεάντρο Σίλβα και φυσικά έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΛ έχασε νέα ευκαιρία μετά από συνδυασμούς Άλεξ, Νιλς, Μακρή και Χουράδο με το σουτ του τελευταίου να φεύγει έξω. Στο 19′ και πάλι ο Λεάντρο Σίλβα απο αρκετά μακριά, αλλά με τα ακροδάκτυλα ο Πάρτο στέλνει τη μπάλα εκατοστά άουτ και κόρνερ για την ΑΕΛ μας. Το γκολ ήρθε στο 23′ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και ωραία επέμβαση του Πρότσεκ, η ομάδα έφυγε με τους Αβράαμ και ασίστ του Λεάντρο Σίλβα βρήκαν μόνο του στην περιοχή τον Μακρή ο οποίος φάτσα με τον Πάρντο έγραψε το 0-1. Τα τέρματα διπλασιάστηκαν 4 λεπτά αργότερα μετά από πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Άλεξ ντα Σίλβα. Η Αλκή προσπάθησε να απαντήσει στο 39′ με το σουτ του Ανδρέα Σταύρου και τον Πρότσεκ να κάνει εξ επαφή την απόκρουση του αγώνα. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ανδρέας Αβράαμ έχασε την πιο εύκολη ευκαιρία της ζωής του καθώς μετά από στρώσιμο από τον Μακρή, ο Αβράαμ κυριολεκτικά χωρίς τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα έξω.

Β’ Ημίχρονο
Το δεύτερο μέρος άρχισε με πιο μέτριους ρυθμούς και από τις δύο ομάδες. Η μεν ΑΕΛ να προσπαθεί να κρατήσει το υπερ της αποτέλεσμα και η δε Αλκή να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους, πράμα που δεν μπόρεσε καθώς οι παίκτες της ομάδας μας έκλειναν τους χώρους. H πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ήτα στο 63ο λεπτό με την κεφαλιά του Λαφράνς να φεύγει έξω. Στο 71′ η Αλκή μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά του Μπελαμεϊρί. Από εκείνο το σημείο οι ποδοσφαιριστές μας δεν ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι για να κρατήσουν την μπάλα και να δημιουργήσουν κάτι καλό. Στο 81′ ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε απευθείας φαουλ ευτυχώς η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα η Αλκή και πάλι ήταν στο προσκήνιο με το βολέ του Ιβάν Κάρλο να κτυπά στο εξωτερικό των δικτύων. Αμέσως στην επόμενη φάση λίγο έλειψε να ισοφαρίσει η Αλκή μετά από νέα κεφαλιά του Μπελαμεϊρί. Το παιχνίδι τελείωσε ο Μαρκόσκι στο 94′ μετά από τετ α τετ απέναντι στον Πάρντο και έγραψε το τελικό 1-3.

Αρχική εντεκάδα: Πρόσεκ, Ντόσα, Γκαστανάγια, Σίλβα (74′ Φιντέλις), Αβραάμ, Άλεξ (88′ Μαρκόσκι), Λαφράνς, Μακρής, Χουράδο (60′ Αντόνια), Γουήλερ, Ν. Τεϊξέιρα.

Κάρτες: Φλόρες, Ιβάν Κάρλος / Αβράαμ, Λαφράνς, Νιλς Τεσέϊρα, Ν.Τζούνιορ, Πρότσεκ