Με σοβαρότητα και ευκολία πήρε την πρόκριση

Με 0-3 νίκησε η ομάδα μας απόψε την Ομόνοια Αραδίππου σε αγώνα κυπέλλου. Η ΑΕΛ επιβεβαίωσε τον άτυπο τίτλο του φαβορί για το συγκεκριμένο παιχνίδι και με σοβαρή εμφάνιση πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο. Η ΑΕΛ ήθελε να μπει δυνατά στο παιχνίδι για να απλοποιήσει εξ αρχής τα πράγματα και τα κατάφερε με τον Μαρκόσκι στο 3ο λεπτό του αγώνα. Η ΑΕΛ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 28′ μετά από αυτογκόλ του Τσιάμη σε βολέ του Μυτίδη. Ο αγώνας τελείωσε ολοκληρωτικά όταν με το καλημέρα της επανάληψης ο Λεάντρο Σίλβα με κεραυνό έγραψε το 0-3. Η κλήρωση για τον επόμενο γύρο θα γίνει στις 20 του Δεκέμβρη.

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μακρής έδωσε εξαιρετική πάσα προς τον Μαρκόσκι ο οποίος βρέθηκε μόνος φάτσα με τον τερματοφύλακα και δεν δυσκολέφτηκε να γράψει το 0-1 για την ΑΕΛ. Στο 7ο λεπτό η Ομόνοια λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο παιχνίδι αλλά ο επιθετικός έκανε το λάθος να δοκιμάσει να κρεμάσει τον Πρότσεκ αλλά η μπάλα πήγε αρκετά ψηλά. Στο 16ο λεπτό ο Μαρκόσκι παρολίγο να κάνει το 0-2 αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά την ωραία παράλληλη του Μακρή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μακρής έπεσε κεφαλιά “ψαράκι” αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε δύσκολα σε κορνερ. Η ΑΕΛ τελικά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της μετά από εκτέλεση φαουλ του Αβράαμ, η μπάλα έφτασε στον Μυτίδη ο οποίος έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε με δύναμη στον Τσιάμη και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του και έγινε το 0-2.

B’ Ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47′ ο Λεάντρο Σίλβα έπιασε μια βολίδα εκτός μεγάλης περιοχής και έκανε το 0-3 απλοποιώντας έτσι τα πράγματα για την ομάδα μας. Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι ρυθμοί από πλευράς ΑΕΛ έπεσαν αισθητά αφού είχε κριθεί και η υπόθεση πρόκριση. Η Ομόνοια προσπάθησε να μειώσει στο 85′ με το δυνατό βολέ του Σιήκη έξω από την περιοχή, ο Πρότσεκ έπεσε θεαματικά και με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

Αρχική ενδεκάδα: Πρότσεκ, Ντόσα, Λεάντρο, Αβραάμ, Μυτίδης, Μακρής (71′ Μιχαηλίδης), Ιρένε, Μαρκόσκι (54′ Παντελή), Ρομάν(66′ Γερολέμου), Κυριάκου, Λαφράνς

Κίτρινες: / Λαφράνς, Φιντέλις