Τα πάνω κάτω στο Τσίρειο – Το πίστεψε και το γύρισε η ΑΕΛ μας

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η ομάδα μας που έφτασε στους 25 βαθμούς αφού δεν λύγισε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ομόνοια με αποτέλεσμα να φέρει τα πάνω κάτω και να κάνει το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1 αποκτώντας τη νίκη.  Έδειξε χαραχτήρα αλλά και πείσμα η συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών μας που μπήκαν στην επανάληψη σαφέστατα βελτιωμένοι και πέτυχαν τον στόχο τους.

Αναλυτικά ότι έγινε στον αγώνα:

H ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, δεν βρήκε απαντήσεις στον τρόπο που πίεζε ψηλά η Ομόνοιαμε αποτέλεσμα να χάνει εύκολα τη μπάλα και να γίνονται πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις.  Μάλιστα, μόλις στο 13′ η αδράνεια σε μαρκαρίσματα αλλά και γενικότερα στην αμυντική λειτουργία της ομάδας επέτρεψε στην Ομόνοια να προηγηθεί με τον Λόπεζ.

Η ομάδα μας μετά την επίτευξη του γκολ επηρεάστηκε και καθυστέρησε να δείξει αντίδραση, κέρδισε πέναλτι στο 27′ με τον Τόρρες αλλά ο Ντα Σίλβα που ανέλαβε την εκτέλεση γλύστρισε στον βηματισμό και έστειλε ψηλά πάνω από την αντίπαλη εστία.

Μετά το χαμένο πέναλτ  άρχισε σιγά σιγά να πατά καλύτερα και να ανεβαίνει λίγο ψηλότερα, η Ομόνοια έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές αφού ο Κατελάρης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη στο 40′.

Τα τελευταία πέντε λεπτά υπήρξαν κάποια ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή κυρίως από δεξια με τον Τόρρες αλλά και μια εκτέλεση φάουλ που αποκρούστηκε δύσκολα που δεν έφερα όμως το γκολ.

Στην επανάληψη μπήκε πιο απαιτητική η ΑΕΛ μας φτιάχνοντας μόλις στο 46′ μεγάλη ευκαιρία με τον Χουράδο που με το κεφάλι έβαλε δύσκολα στον Μεχίας ο οποίος έδιωξε κόρνερ.

Υπήρξε καλό ποδόσφαιρο κατοχής με ορθότερες τοποθετήσεις το δεύτερο ημίχρονο μακριά από επιπολαιότητες, ο Κέρκεζ έριξε τον Ρομάν στο 57′ και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Ισπανός κάρφωσε με ξερό σουτ τον Μεχίας από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με δοκάρι και μέσα.

Η ομάδα μας συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, γυροφέρνοντας την μπάλα στην περιοχή της Ομόνοιας ψάχνοντας τρόπο να φέρει τα πάνω κάτω.  Η λύση ήρθε στο 75′ από τον Νιλς Τεξέιρα που δέχθηκε απίστευτη μπαλιά από τον Νταβόρ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας και με δεξί σουτ την έστειλε στη γωνία διαμορφώνοντας το 2-1.

Μετά την ανατροπή η ομάδα μας δέχθηκε τα τελευταία λεπτά μια κάποια πίεση, όμως υπήρξε σταθερή αμυντική λειτουργία, χωρίς λάθη ενώ ο Βοζίνια όπου χρειάστηκε ήταν σωστά τοποθετημένος με αποτέλεσμα να φτάσουμε στην ολική ανατροπή και το τρίποντο.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Νιλς Τεϊξέιρα, Λαφράνς, Αντρέ Τεϊξέιρα, Γουήλερ, Ζντραφκόφσκι, Ντα Σίλβα (71′ Μαρκόσκι), Αντάμοβιτς, Τόρρες, Αβραάμ (57′ Ρομάν), Χουράδο (78′ Μυτίδης).

Κάρτες: Αβραάμ (3η κίτρινη – χάνει το ματς με Ερμή), Νιλς Τεξέιρα, Λαφράνς (3η κίτρινη – χάνει το ματς με Ερμή) / Κατελάρης (2 κίτρινες – κόκκινη), Λόπεζ , Πρτσε, Λόρα