Άσχημη εμφάνιση και βαριά ήττα (4-1 με Ν.Σαλαμίνα)

Βαριά ήττα με 4-1 από τη Νέα Σαλαμίνα δέχτηκε η ομάδα μας στο “Αμμόχωστος”. Η ΑΕΛ ήταν πολύ άσχημη στο παιχνίδι και δίκαια δέχτηκε την ήττα. Η ομάδα δεν είχε καθόλου συνοχή και καμία συνδεσιμότητα ανάμεσα στις 3 γραμμές παράταξης. Το μόνο που είχε η ΑΕΛ ήταν η ανούσια κατοχή (35% – 65%). Η Σαλαμίνα ευτύχησε να προηγηθεί με 2 τέρματα από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΛ έδειχνε κάποια αντίδραση αλλά οι παίκτες της ομάδας μας ήταν χαμένοι μέσα στο γήπεδο. Από την μια κανένας παίκτης στην επίθεση και από την άλλη η αμύνα έμπαζε από παντού με τον αντίπαλο να κάνει ότι θέλει. Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη για την ΑΕΛ. Επόμενος αντίπαλος η Ομόνοια στο Τσίρειο.

A’ Ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό και χαλαρό και για τις 2 ομάδες. Από το 15ο λεπτό και μετά και ειδικά μετά το πρώτο γκολ της Σαλαμίνας, το παιχνίδι άναψε για τα καλά με το παιχνίδι να πιάνει καλό ρυθμό και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει, δυστυχώς όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρομένοι και πιο εύστοχή.  Η Σαλαμίνα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 11ο λεπτό με τον Ελουντού να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα καθώς ο Βοζίνια απέκρουσε τη μπάλα εξ επαφής. Στο 27ο λεπτό ο Χουράδο σούταρε έξω από την περιοχή υπο πίεση, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Η Σαλαμίνα ευτύχησε να σκοράρει στο 30′ με τον Ελουντού, όταν του στρώθηκε η μπάλα από τον Τιάγκο και ο πρώτος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει όταν ο Χουράδο έπιασε το γκολ από γωνία αλλά ο Βεζελόφσκι απέκρουσε τη μπάλα. Στο 36 η Σαλαμίνα διπλασίασε τα τέρματα της με την κεφαλιά του Φουστέρ, μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Μαργκάσα. Στο 43΄ λίγο έλειψε να γίνουν 3 τα τέρματα των γηπεδούχων όταν ο Ελουντού άδειασε τον Τεξέϊρα, έδωσε τη μπάλα μέσα και Ντόσσα παρολίγο να βάλει αυτογκόλ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Άλεξ Ντα Σίλβα σούταρε αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Β΄ Ημίχρονο

Δεν άρχισε καθόλου καλά το 2ο μέρος για την ομάδα μας καθώς στο 51′ ο Αβράαμ έκανε τη λάθος πάσα πίσω αλλά ο Μιντίκκης διάβασε τη φάση, πρόλαβε τον Βοζίνια και έκανε έυκολα το 3-0. Από εκεί και πέρα για ένα τέταρτο δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο. Στο 65′ η ομάδα μας μείωσε με 3-1 με τον Νίλς Τεξέϊρα από πολύ κοντά μετά από πάσα-τακουνάκι του Χουράδο. Νέα καλή στιγμή ήρθε για την Σαλαμίνα στο 77′ με το Ελουντού, το σουτ του πέρασε μόλις έξω. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τόρρες έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Ισπανό να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι. Αυτό ήταν το 2ο για την ΑΕΛ στο παιχνίδι. Στο 84′ ο Ντόσσα λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά η κεφαλιά που έπιασε δεν ήταν αρκετά δυνατή. Στο 87ο λεπτό ο Κίνγκσλεϋ ανατράπηκε από τον Τεσέϊρα μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τιάγκο ο οποίος έγραψε το 4-1.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Ν. Τεξέιρα, Α,Τεσέϊρα, Τζούνιορ, Γουΐλερ (46′ Αβράαμ), Ζτραφσκόφσκι, Καστανιάγα (46′ Αντάμοβιτς), Ντα Σίλβα, Μακρής, Τόρρες, Χουράδο

Κίτρινες: Κολοβάρ, Ελουντού, Νουρ / Τόρρες, Αντάμοβιτς